Henley Royal Regatta

Results of Final Races -  1839-1939

The results listed below were gleaned from books of records. The first book, Records Of The Henley Royal Regatta, was written by H.T. Steward and contains the records from 1839 through 1902. Although most of the entries and facts were accurate there were a few discrepancies in the times. The corrections were mentioned in a footnote to Chapter IV in a second book of records, Henley Races, With Details Of The Regattas From 1903 To 1914... written by Sir T. Cook. A third book, Henley Records, 1919-1938 was written by H.T. Steward's son, C.T. Steward. I hope that all corrections are included in this listing.

The subsequent regatta records were transposed from the regatta publications: Henley Royal Regatta 1939-1968, 1969-1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980-1984, 1985-1989, 1990-1994, and 1995-1999. These were all published by the Henley Royal Regatta Stewards who kept meticulous and accurate records of the races. It is my sincere hope that all details were transcribed accurately. Any mistakes are inadvertent and are strictly my responsibility. Cheers - Bill Miller

Comments/corrections to bmiller@RowingHistory.net - Thanks

1839

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup	
   1st	Trinity College, Cambridge			8m. 30s.  half l.
   2nd	Etonian Club, Oxford		
Town Challenge Cup	
   1st	The Wave					------	  good race
   2nd	The Albion		
   3rd	The Dreadnought		

1840

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup	
   1st	Leander Club					9m. 15s.   ------
   2nd	Trinity College, Cambridge		
Town Challenge Cup	
   1st	The Dreadnought					10m. 15s.  good race
   2nd	The Albion		
   3rd	The Wave		
District Challenge Cup	
   1st	Dreadnought Club, Henley			11m. 11s.   ------
   2nd	Albion Club, Henley		

1841

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Cambridge Subscription Rooms, London		------	   won on foul
   2nd	Leander Club		
Stewards' Challenge Cup	
   1st	The Midge, Oxford Club, London			10m.few s. one+ l.
   2nd	Cambridge Subscription Rooms, London		
   3rd	St. George's Club, London		
Town Challenge Cup	
   1st	Dreadnought Club, Henley				   row over

District Challenge Cup	
   1st	Dreadnought Club, Henley				   row over

1842

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Cambridge Subscription Rooms, London		8m. 30s.   few feet
   2nd	Cambridge University Boat Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	The Midge, Oxford Club, London			9m. 16s.   easily
   2nd	Dreadnought Club, Henley		
Town Challenge Cup
   1st	Dreadnought Club, Henley				   row over

District Challenge Cup
   1st	Windsor & Eton Club				------	   one l.
   2nd	Dolphin Club, Oxford		
   3rd	Isis Club, Oxford		

1843

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club ("7")		9m. 0s.	   nearly l.
   2nd	Cambridge Subscription Rooms, London		
Stewards' Challenge Cup
   1st	St. George's Club, London			10m. 15s.  two l.
   2nd	The Midge, Oxford Club, London		
Town Challenge Cup
   1st	Albion Club, Henley				10m. 45s.  easily
   2nd	Dreadnought Club, Henley		
District Challenge Cup
   1st	Albion Club, Henley					   row over

1844

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Etonian Club, Oxford				8m. 25s.   three l.
   2nd	Caius College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			9m. 16s.   1+1/4 l.
   2nd	St. George's Club, London		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Aquatic Club				10m. 5s.   three l.
   2nd	Albion Club, Henley		
District Challenge Cup
   1st	Windsor & Eton Club				------	   one l.
   2nd	Reading Britannia Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TB Bumpsted, Scullers Club, London		10m. 32s.  one l.
   2nd	H Morgan, Christ Church, Oxford		
   3rd	JW Conant, St. John's, Oxford		

1845

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Cambridge University Boat Club			8m. 30s.   two+ l.
   2nd	Oxford University Boat Club		
New Challenge Cup
   1st	St. George's Club, London			8m 25s.	   two feet
   2nd	Trinity College, Cambridge		 
   3rd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			8m. 25s.   awarded
   2nd	St. George's Club, London		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Aquatic Club					   row over

District Challenge Cup
   1st	Henley Aquatic Club				10m. 12s.  3 to 4 l.
   2nd	Windsor & Eton Club		
Silver Wherries
   1st	G Mann/FM Arnold, Caius College, Camb.		------	   couple l.
   2nd	H Chapman/EG Peacock, London		
Diamond Challenge Sculls
   1st	S Wallace, Leander Club	11m. 30s.		------	   won on foul
   2nd	JW Conant, St. John's College, Oxford		
   3rd	H Chapman, Crescent Club, London			  (1st but disq.)

1846

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Club, London				8m. 15s.   3-4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
   3rd	Eton & Westminster, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			------	   qtr. l.
   2nd	Thames Club, London					   one l.
   3rd	Brasenose College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			------	   easily
   2nd	Guy's Club, London		
Town Challenge Cup
   1st	Dreadnought						   row over

Silver Wherries
   1st	M Haggard/WH Milman, Christ Church, Oxford	------	   three l.
   2nd	E Fellows/TH Fellows, Exon/Leander Club		
   3rd	W Maule/F George, Trinity College, Cambridge	
Diamond Challenge Sculls
   1st	EG Moon, Magdalen College, Oxford		------	   easily
   2nd	TH Fellows, Leander Club		
Silver Wherry
   1st	H Sergeant					------	   easily
   2nd	A Ive		
   3rd	G Avery		

1847

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			8m. 0s.	   three l.
   2nd	Thames Club, London		
Ladies Challenge Plate
   1st	Brasenose College, Oxford			9m. 0s.	   one l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				------	   row over

Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				9m. 0s.	   under 1 l.
   2nd	St. George's Club, London		
Town Challenge Cup
   1st	Dreadnought Club, Henley				   row over

Silver Wherries
   1st	WS Falls/W Coulthard, St. George's Club		------	   on appeal
   2nd	T Pollock/TH Fellows, Leander		
Diamond Challenge Sculls
   1st	W Maule, Trinity College, Cambridge		10m. 45s.  two l.
   2nd	EG Moon, Magdalen College, Oxford		
Silver Wherry
   1st	H Sergeant					------	   ------
   2nd	H Farley		

1848

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			9m. 11s.   easily
   2nd	Thames Club, London		
Ladies Challenge Plate
   1st	Christ Church, Oxford				------	   one l.
   2nd	Worcester College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				------	   row over

Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford					   row over

Town Challenge Cup
   1st	Dreadnought Club, Henley			------	   easily
   2nd	Henley Aquatic Club		
Silver Wherries
   1st	M Haggard/WH Milman, Christ Church, Oxford	------	   won on foul
   2nd	LD Bruce/S Wallace, Thames Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WL Bagshawe, Trinity College, Cambridge		------	   several l.
   2nd	W Wilberforce, Oxford University Boat Club		
Silver Wherry
   1st	H Sergeant, Henley				------	   4 to 5 l.
   2nd	E Besley, Henley		

1849

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Wadham College, Oxford				------	   won on foul
   2nd	Second Trinity, Cambridge				   finished 1st 
   3rd	Oriel College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Wadham College, Oxford				------	   1/3 l.
   2nd	Second Trinity, Cambridge		
   3rd	Oriel College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					------	   easily
   2nd	Second Trinity, Cambridge				   swamped
Visitor's Challenge Cup
   1st	Second Trinity, Cambridge				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Albion Club, Henley					   row over

Silver Wherries
   1st	EG Peacock/F Playford, Thames Club		------	   two l.
   2nd	CH Steward/TH Michell, Oriel College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TR Bone, London					------	   three l.
   2nd	CS Bagot, Trinity College, Cambridge		
   3rd	CL Vaughan, Oxford		
Silver Wherry
   1st	EJ Giles					------	   easily
   2nd	A Ive		

1850

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University					   row over

Ladies Challenge Plate
   1st	Lincoln College, Oxford					   row over

Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club				   row over

Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				------	   one l.
   2nd	Lincoln College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Albion Club, Henley				------	   easily
   2nd	Albion Club, Henley		
   3rd	Sons of the Thames, Wallingford		
Silver Goblets
   1st	JJ Hornby/JW Chitty, Oxford			------	   easily
   2nd	CL Vaughan, Oriel/TH Fellows, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TR Bone, Thames Club				------	   easily
   2nd	JE Clarke, Wadham College		
Silver Wherry
   1st	F Williams, Henley				------	   three l.
   2nd	JH Brooks, Henley		

1851

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			7m. 45s.   six l.
   2nd	Cambridge University Boat Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Brasenose College, Oxford			8m. 10s.   two l.
   2nd	Christ Church, Oxford					   two l.
   3rd	First Trinity, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Cambridge University Boat Club			8m. 54s.   four l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				------	   one+ l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
	no entries		

Silver Goblets
   1st	J Aitkin, Exon./JW Chitty, Balliol, Oxford	------	   ------
   2nd	JE Clarke, Wadham/CL Vaughan, Oriel, Oxford		
   3rd	W Woodbridge/TH Fellows, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	EG Peacock, Thames Club				------	   ------
   2nd	E Macnaghten, Trinity College, Cambridge		
   3rd	JE Clarke, Oxford		
Silver Wherry
   1st	A. Ive, Henley					------	   easily
   2nd	W Popjoy, Wallingford		

1852

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			------	   ------
   2nd	Oxford Aquatic Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Pembroke College, Oxford				   row over

Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			------	   two-three l.
   2nd	Argonaut Club, London		
   3rd	Thames Club, London		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Argonaut Club, London				------	   ------
   2nd	Christ Church, Oxford		
Town Challenge Cup
	no entries		

Silver Goblets
   1st	HR Barker/PH Nind, Christ Church, Oxford	------	   row over
   2nd	(WF Short, New/MH Irving, Ball.)		
Diamond Challenge Sculls
   1st	E Macnaghten, Trinity College, Cambridge	------	   five-six l.
   2nd	EG Peacock, London		
Silver Wherry
   1st	T Piper, Caversham				------	   won on foul
   2nd	JH Brooks		

1853

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			8m. 3s.	   18 in.
   2nd	Cambridge University Boat Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 15s.   two l.
   2nd	Pembroke College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford University Boat Club			8m. 57s.   three-four l.
   2nd	Argonaut Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Argonaut Club					9m. 2s.	   1+1/2 l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Town Challenge Cup
	no entries		

Silver Goblets
   1st	R Gordon/JB Barlee, Christ Church, Oxford	10m. 0s.   two l.
   2nd	GB Forster/J Wright, St. John's College, Camb.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	S. Rippingall, Peterhouse, Cambridge		10m. 2s.   ------	
   2nd	MH Irving, Balliol College, Oxford		
Silver Wherry
   1st	W Popjoy, Wallingford				won on foul ------
   2nd	WH Dormer, Caversham		

1854

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 15s.   two l.
   2nd	Wadham College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 55s.   half l.
   2nd	Wadham College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Oxford			9m. 38s.   ------
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		8m. 48s.   two l.
   2nd	Pembroke College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Defiance Boat Club, Wargrave			------	   easily
   2nd	Henley Boat Club		
Silver Goblets
   1st	WF Short, New/E Cadogan, Christ Church Oxford	9m. 36s.   easily
   2nd	JC Swaine/D Craven, St. John's College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	HH Playford, Wandle Club			------	   won on foul
   2nd	RC Galton, Trinity College, Cambridge		
Silver Cup
   1st	T Piper, Caversham				------	   easily
   2nd	EJ Giles, Henley		

1855

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Cambridge University Boat Club			8m. 32s.   2+1/2 l.
   2nd	Oxford University Boat Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Balliol College, Oxford				7m. 58s.   one+ l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			------	   with ease
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		------	   many l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club				------	   1+1/2 l.
   2nd	Defiance Boat Club, Wargrave		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			------	   easily
   2nd	Wargrave Club		
Silver Goblets
   1st	AA Casamajor/J Nottidge, Wandle Club		------	   easily
   2nd	WF Short, New/E Cadogan, Christ Church Oxford		
   3rd	WF SAW Griffin/F Pigou, Queens College, Cam.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Casamajor, Wandle Club			9m. 27s.   good race
   2nd	HH Playford, Wandle Club		
Silver Cup
   1st	EJ Giles, Henley				------	   good race
   2nd	T Benham, Wargrave		

1856

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			------	   easily
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Royal Chester Rowing Club			------	   two l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
   3rd	Exeter College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Argonaut Club						   row over

Visitor's Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		------	   two l.
   2nd	Royal Chester Rowing Club		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club				------	   one l.
   2nd	Defiance Boat Club, Wargrave		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Argonaut Club					------	   one l.
   2nd	Royal Chester Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	AA Casamajor/J Nottidge, Argonaut Club		------	   easily
   2nd	HH Playford/J Paine, Argonaut Club		
   3rd	CA Turner/WF Stocken, Exon. College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Casamajor, Argonaut Club			------	   easily
   2nd	C Stephens		
Silver Wherry
   1st	EJ Giles, Henley				------	   ------
   2nd	T Piper, Caversham		

1857

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 55s.   1+1/4 l.
   2nd	Oxford University Boat Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Exeter College, Oxford				7m. 57s.   three l.
   2nd	Pembroke College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 25s.   four l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Oxford			8m. 40s.   three l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club					   row over

Wyfold Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Oxford			8m. 30s.   four l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Henley Boat Club		
Silver Goblets
   1st	E Warre/P Lonsdale, Balliol College, Oxford	9m. 22s.   easily
   2nd	F Halcombe/TG Jackson, Wadham College, Ox.		
   3rd	AA Casamajor/J Nottidge, London RC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Casamajor, London Rowing Club		------	   four l.
   2nd	J Paine, London Rowing Club		
Silver Cup
   1st	EJ Giles, Henley				------	   won
   2nd	F Williams, Henley		

1858

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Cambridge University Boat Club			7m. 26s.   half l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Balliol College, Oxford				7m. 51s.   four l.
   2nd	Exeter College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club					   row over

Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			------	   easily
   2nd	Pembroke College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club					   row over

Wyfold Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge				   row over

Silver Goblets
   1st	HH Playford/AA Casamajor-London Rowing Club	------	   1+1/2 l.
   2nd	E Warre/AP Londsale, Balliol College, Oxford		
District Pairs/Goblets
   1st	LF Chalpman/W Pyle, Staines			------	   easily
   2nd	EJ Giles/P Byles, Henley		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Casamajor, London Rowing Club			   row over

1859

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 45s.   3/4 l.
   2nd	Cambridge University Boat Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 55s.   2+1/2 l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 25s.   2 feet
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club					   row over
Wyfold Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 21s.   3/4 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	E Warre, Balliol/J Arkell, Pembroke Clg, Oxford	9m. 0s.	   four l.
   2nd	AA Casamajor/J Paine, London Rowing Club		
District Pairs/Goblets
   1st	EJ Giles/H Sergeant, Henley			------	   easily
   2nd	RA Couch/GE Cobb, Henley		
Diamond Challenge Sculls
   1st	ED Brickwood, Richmond				10m. 0s.   several l.
   2nd	R. Beaumont, Third Trinity, Cambridge		
   3rd	HH Playford, London Rowing Club				   fainted

1860

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
    1st	First Trinity, Cambridge			8m. 55s.   three l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge				   row over

Stewards' Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			9m. 26s.   easily
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Dreadnought Club, Henley			10m. 50s.  easily
   2nd	Henley Boat Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				10m. 8s.   one+ l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	AA Casamajor, London Rowing Club		11m. 50s.  couple l.

District Pairs/Goblets
   1st	J Dolley/T Dolley, Oxford			------	   ------
   2nd	F Williams/J Smith, Henley		
Diamond Challenge Sculls
   1st	HH Playford, London Rowing Club			12m. 8s.   ------
   2nd	ED Brickwood, London		

1861

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 15s.   2+1/2 l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 10s.   two l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			9m. 35s.   two l.
   2nd	London Rowing Club
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 57s.   three l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
   3rd	Magdalen College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club					   row over
   
Wyfold Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			9m. 43s.   several l.
   2nd	London Rowing Club
Silver Goblets
   1st	W Champneys/WB Woodgate, Brasenose Clg Ox	------	   easily
   2nd	AM Channell/AD Burney, Cambridge		
   3rd	TN Talfourd/FW Bryant, West London RC		
District Goblets
   1st	JO Hopkins/G Norsworthy				11m. 0s.   two l.
   2nd	WD Mackenzie/G Hay		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Casamajor, London Rowing Club		10m. 4s.   three l.
   2nd	ED Brickwood, London		
   3rd	GR Cox, London		

1862

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 2s.	   three l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	University College, Oxford			8m. 17s.   three l.
   2nd	Eton College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			8m. 40s.   two l.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			------	   ------
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Oxford Staff Rowing Club			9m. 56s.   easily
   2nd	Windsor Rowing Club		
   3rd	Bray, Royal George Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m. 20s.   easily
   2nd	West London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	W Champneys/WB Woodgate, Brasenose Clg Ox	8m. 45s.   one l.
   2nd	JC Hawkshaw/JG Chambers, Third Trinity, Cam.		
Diamond Challenge Sculls
   (1st	ED Brickwood, Brasenose College, Oxford		10m. 22s.  dead heat)
   1st	ED Brickwood, Brasenose College, Oxford		10m. 40s.   several l.
   2nd	WB Woodgate, Brasenose College, Oxford		

1863

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			7m. 45s.   two l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
   3rd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	University College, Oxford			7m. 23s.   3/4 l.
   2nd	Eton College		
   3rd	Brasenose College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 24s.   one l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
   3rd	Third Trinity, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club				9m. 15s.   easily
   2nd	The Elms Club, Caversham		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 50s.   three l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	R Shepherd/WB Woodgate, Brasenose Clg, Ox		   row over

Diamond Challenge Sculls
   1st	CB Lawes, Third Trinity, Cambridge		9m. 43s.   easily
   2nd	ED Brickwood, London		

1864

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				7m. 40s.   1+1/2 l.
   2nd	University College		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 56s.   row over

Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 45s.   1+3/4 l.
   2nd	University College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club				10m. 32s.   three l.
   2nd	Grammar School, Henley		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club					   row over

Silver Goblets
   1st	JR Selwyn/RA Kinglake, Third Trinity, Cambridge	9m. 9s.	   easily
   2nd	LP Brickwood/ED Brickwood, London		
District Goblets
   1st	H Hunt/FW Pescud, Henley			------	   good race
   2nd	B Todd/W Crouch, Henley		
Diamond Challenge Sculls
    1st	WB Woodgate, Brasenose College, Oxford		10m. 10s.  (three l.)
   2nd	EB Michell, Magdalen College, Oxford		

1865

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				7m. 26s.   2+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 38s.   won on foul
   2nd	Eton College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 13s.   2/3 l.
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Henley Boat Club				9m. 7s.	   two l.
   2nd	Grammar School, Henley		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 23s.   1+3/4 l.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Silver Goblets
   1st	JCF May/F Fenner, London Rowing Club		9m. 7s.	   3 or 4 l.
   2nd	H Snow/E Warre, Eton		
District Goblets
   1st	LW Carter/HL Cripps, Eton & Parmoor		------	   easily
   2nd	RH Barrett/W Barrett, Eton
Diamond Challenge Sculls
   1st	EB Michell, Magdalen College, Oxford		9m. 11s.   four l.
   2nd	CB Lawes, Third Trinity, Cambridge		
   3rd	WB Woodgate, Kinston Rowing Club		

1866

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				8m. 29s.   qtr. l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					8m. 16s.   three l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
   3rd	Radley College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			9m. 28s.   four l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 49s.   two+ l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Eton (Excelsior Rowing Club)			------	   half l.
   2nd	Henley Boat Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club					   easily
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	EL Corrie/WB Woodgate, Kingston Rowing Club	9m. 23s.   several l.
   2nd	A Kemble/MS Foster, New College, Oxford		
   3rd	JG Chambers/RA Kinglake, Leander Club		
District Goblets
   1st	GH Morrell/F Willan, Oxford			10m. 11s.   easily
   2nd	Day/G Westall, Reading		
Diamond Challenge Sculls
   1st	EB Michell, Magdalen College, Oxford		9m. 55s.   2+1/2 l.
   2nd	WB Woodgate, Kingston Rowing Club		
   3rd	WG Edwards, Christ Chursh, Oxford		

1867

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				7m. 54s.   1+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 55s.   three l.
   2nd	Radley College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	University College				8m. 45s.   one l.
   2nd	Oxford Radleian Club		
   3rd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford				   row over

Town Challenge Cup
   1st	Eton (Excelsior Rowing Club)				   paddled
   2nd	Henley Boat Club					   broke oar
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				------	   three l.
   2nd	Oxford Etonian Club		
Silver Goblets
   1st	EL Corrie/MM Brown, Kingston Rowing Club	9m. 49s.   several l.
   2nd	RT Raikes/WB Woodgate, Oxford Radleian		
   3rd	R Willis/R Graham, London Rowing Club		
District Goblets
   1st	F Pickett/J Plowman, Oxford City Club			   row over

Diamond Challenge Sculls
   1st	WC Crofts, Brasenose College, Oxford		10m. 2s.   two l.
   2nd	F Willan, Exeter College, Oxford		
   3rd	W Stout, London Rowing Club		

1868

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 23s.   1+1/2 l.
   2nd	Eton College		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					(7m. 18s.) ------
   2nd	University College, Oxford		
   3rd	Pembroke College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Oxford			7m. 46s.   1+1/2 l.
   2nd	Radley College		
   3rd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 22s.   four l.
   2nd	University College, Oxford		
   3rd	Oscillators Club, Kingston		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 15s.   1+1/2 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Rowing Club					   row over

Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 32s.   one l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	WC Crofts/WB Woodgate, Brasenose Clg, Ox	------	   easily
   2nd	LP Muirhead/E Phelps, Cambridge		
Diamond Challenge Sculls
   1st	W Stout, London Rowing Club			9m. 6s.	   1+1/2 l.
   2nd	WC Crofts, Brasenose College, Oxford		
   3rd	AC Yarborough, Lincoln College, Oxford		

1869

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				7m. 28s.   two l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 58s.   four l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Oscillators Club, Kingston				   row over

Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 36s.   two l.
   2nd	Oxford Radleian Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			9m. 5s.	   two l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Eton Excelsior Boat Club			------	   easily
   2nd	Henley Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Oscillators Club, Kingston			8m. 58s.   bare l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	A deL Long/W Stout, London Rowing Club		9m. 20s.   three l.
   2nd	WC Calvert/TK McClintock-Bun, Eton		
Presentation Cup-Coxless Fours
   1st	Oxford Radleian Club				8m. 40s.   1+1/2 l.
   2nd	Oscillators Club, Kingston		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WC Crofts, Brasenose College, Oxford		9m. 56s.   three l.
   2nd	AC Yarborough, Lincoln College, Oxford		

1870

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				7m. 18s.   1+1/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Kingston Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 46s.   two l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Thames Challenge Cup
   1st	Oscillators Club, Kingston			7m. 53s.   two l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Radley College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				8m. 5s.	   2/3 l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	John O"Gaunt Club, Lancaster		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Dublin, Ireland		8m. 36s.   1+1/4 l.
   2nd	University College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Eton Excelsior Rowing Club			------	   1+1/2 l.
   2nd	Dreadnought Club, Henley		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 34s.   easily
   2nd	Oxford Etonian Club		
   3rd	Oscillators Club, Kingston		
Silver Goblets
   1st	EL Corrie/E Hall, Kingston Rowing Club			   paddled
   2nd	JB Close/JB Close, First Trinity, Cambridge		
Diamond Challenge Sculls
   1st	John B Close, First Trinity, Cambridge		9m. 43s.   re-row/four l.
   2nd	RJ Waldie-Griffith, Jesus College, Cambridge		
   3rd	A deL Long, London Rowing Club		

1871

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Oxford Etonian Club				8m. 5s.	   1+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Pembroke College, Oxford			7m. 59s.   one l.
   2nd	Eton College		
   3rd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Thames Challenge Cup
   1st	Ino Rowing Club					8m. 36s.   three l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Radley College		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m. 9s.	   one+ l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
   3rd	Oxford Etonian Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			9m. 8s.	   3-4 l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Town Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				------	   easily
   2nd	Eton Excelsior Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				9m. 6s.	   1+1/2 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	A deL Long/FS Gulston, London Rowing Club	10m. 17s.  1+1/4 l.
   2nd	JB Close/JB Close, First Trinity, Cambridge		
Diamond Challenge Sculls
   1st	W Fawcus, Tynemouth Rowing Club			10m. 9s.   four l.
   2nd	JHD Goldie, Lady Margaret BC, Cambridge		
   3rd	FT Ashby, Staines Boat Club		

1872

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 27s.   six l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 39s.   easily
   2nd	Pembroke College		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 42s.   one+ l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Ino Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m. 21s.   several l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Oxford			9m. 28s.   half l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
   3rd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Marlow Rowing Club				------	   easily
   2nd	Henley Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 42s.   one+ l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Ino Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	A deL Long/FS Gulston, London Rowing Club	------	   two l.
   2nd	JJ Croskell, TG Thompson, Lancaster		
Presentation Cup-Coxless Fours
   1st	London Rowing Club					   row over

Diamond Challenge Sculls
   1st	CC Knollys, Oxford				9m. 48s.   8 to 10 l.
   2nd	CH Lawton, York		

1873

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 52s.   three l.
   2nd	Eton College		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 54s.   1+1/4 l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
   3rd	Balliol College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 2s.	   4 to 5 l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 23s.   three l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Dublin, Ireland			   row over

Town Challenge Cup
   1st	Henley Rowing Club				------	   easily
   2nd	Eton Excelsior Club		
   3rd	Marlow Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Harbour Boat Club			8m. 37s.   easily
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	CC Knollys/A Trower, Kingston Rowing Club	9m. 22s.   easily
   2nd	A deL Long/FS Gulston, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AC Dicker, Lady Margaret Boat Club, Cambridge	10m. 50s.  many l.
   2nd	W Chillingworth, Twickenham Rowing Club		

1874

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 41s.   2/3 l.
   2nd	Eton College		
   3rd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 6s.	   two l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 19s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m.	   three l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Dublin, Ireland		8m. 47s.   two l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Marlow Rowing Club				------	   easily
   2nd	Henley Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Newcastle Rowing Club				9m. 0s.	   half l.
   2nd	Royal Chester Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	A deL Long/FS Gulston, London Rowing Club	------	   easily
   2nd	J Mair/A Trower, Kingston Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AC Dicker, Cambridge				10m. 50s.  three l.
   2nd	W Fawcus, Tynemouth		
   3rd	JHH Moxon, First Trinity, Cambridge		

1875

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 19s.   two l.
   2nd	Molesey Boat Club		
   3rd	First Trinity, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity College, Dublin, Ireland		7m. 30s.   one+ l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 33s.   two+ l.
   2nd	West London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 56s.   2+1/2 l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 20s.   easily
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Town Challenge Cup
	1st	Marlow Rowing Club				   row over
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 10s.   2+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Molesey Boat Club		
Silver Goblets
   1st	W Chillingworth/C Herbert, Ino Rowing Club	9m. 3s.	   won on foul
   2nd	A deL Long/FS Gulston, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AC Dicker, Cambridge				9m. 15s.   easily
   2nd	WB Close, Cambridge		

1876

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 26s.   one- l.
   2nd	Jesus College, Cambridge				   half l.
   3rd	University & Brasenose, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 31s.   1+1/4 l.
   2nd	Caius College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	West London Rowing Club				7m. 37s.   one+ l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 27s.   several l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 5s.	   one l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
   3rd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Town Challenge Cup
   1st	Marlow Rowing Club		
   2nd	Abingdon Rowing Club					   disq.
Wyfold Challenge Cup
   1st	West London Rowing Club				8m. 24s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	S LeB Smith/FS Gulston, London Rowing Club	8m. 55s.   easily
   2nd	AE Campbell/RG Davey, Twickenham RC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FL Playford, London Rowing Club			9m. 28s.   four l.
   2nd	RH Labat, London Rowing Club		

1877

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 2.5s.   1+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 23s.   one l.
   2nd	Caius College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 29s.   1+1/2 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m. 7s.	   2-3 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			9m. 7s.	   easily
   2nd	Keble College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Marlow Rowing Club				10m. 16s.   easily
   2nd	Henley Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club					   row over

Silver Goblets
   1st	WH Eyre/J Hastie, Thames Rowing Club			   paddled
   2nd	S LeB Smith/FL Playford, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TC Edwards-Moss, Brasenose College, Oxford	10m. 20s.   easily
   2nd	AV Frere, Kingston Rowing Club		

1878

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 42s.   two l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 52s.   1+1/2 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 55s.   two+ l.
   2nd	Ino Rowing Club		
   3rd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 37s.   paddled
   2nd	Monroe, Shoe-wae-cae-mette Boat Club, USA		
Visitor's Challenge Cup
 1st	Columbia College Boat Club, New York, USA	8m. 42s.   alone
   2nd	Hertford College, Oxford		
Town Challenge Cup
   1st	Henley Rowing Club				------	   1+1/2 l.
   2nd	Neptune Rowing Club, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 44s.   1+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
   3rd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	TC Edwards-Moss/WA Ellison, Oxford Etonian	9m. 14s.   easily
   2nd	AH Prior/H Sanford, Lady Margaret Boat Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TC Edwards-Moss, Brasenose College, Oxford	9m. 37s.   easily
   2nd	J Lowndes, Hertford College, Oxford			   two l.
   3rd	LC Cholmeley, Kingston Rowing Club		

1879

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 39s.   two l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		8m. 52s.   one l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Twickenham Rowing Club				8m. 55s.   3/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			9m. 37s.   two l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
   3rd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		9m. 22s.   two l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
   3rd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Greenwood Lodge Boat Club, Wargrave			   easily
   2nd	Henley Rowing Club		
   3rd	Reading Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				9m. 56s.   many l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Cheltenham College				11m. 6s.   1+1/2 l.
   2nd	Radley College		
Silver Goblets
   1st	RH Labat/FS Gulston, London Rowing Club		11m. 16s.   several l.
   2nd	WH Eyre/J Hastie, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Lowndes, Hert. College, Oxford		12m. 30s.	
   2nd	FL Playford, London Rowing Club				   stopped

1880

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 3s.	   1+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 26s.   two l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m 24s.	   two l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 58s.   three l.
   2nd	Molesey Boat Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			6m. 16s.   five l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				8m. 23s.   three l.
   2nd	Neptune Rowing Club, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 4s.	   several l.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Bedford Grammer School				8m. 42s.   easily
   2nd	Magdalen College School, Oxford		
Silver Goblets
   1st	WH Eyre/J Hastie, Thames Rowing Club		8m. 45s.   five l.
   2nd	A Payne/FD Leader, Molesey Boat Club		
   3rd	RH Labat/FS Gulston, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Lowndes, Derby				9m. 10s.   easily
   2nd	CE Adam, Oxford		

1881

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 23s.   one l.
   2nd	Leander Club		
   3rd	Hertford College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 51s.   1+1/4 l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Twickenham Rowing Club				7m. 50s.   couple l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Hertford College, Oxford			8m. 15s.   paddled
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 22s.   easily
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				8m. 45s.   easily
   2nd	Marlow Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Dublin University Rowing Club			8m. 8s.	   two l.
   2nd	London Rowing Club		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Bedford Grammar School				9m. 22s.   three l.
   2nd	Bath College						   two l.
   3rd	Westminster School		
Silver Goblets
   1st	WH Eyre/J Hastie, Thames Rowing Club		9m. 4s.	   3-4 l.
   2nd	P Adcock/FL Playford, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Lowndes, Derby				9m. 28s.   four l.
   2nd	A Wild, Frankfort		
   3rd	GW Powers, London Rowing Club		

1882

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Exeter College, Oxford				8m. 11s.   five l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					8m. 37s.   easily
   2nd	Radley College		
Thames Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			------	   several l.
   2nd	Reading Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Hertford College, Oxford				   easily
   2nd	Thames Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			9m. 23s.   1+3/4 l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
   3rd	First Trinity, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				------	   two l.
   2nd	Marlow Rowing Club					   two l.
   3rd	Oxford Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 58s.   easily
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Magdalen College School, Oxford				   easily
   2nd	Christ's Hospital School		
Silver Goblets
   1st	DE Brown/J Lowndes, Hertford College, Oxford		   paddled
   2nd	P Adcock/FL PLayford, London Rowing Club		
   3rd	WH Eyre/J Hastie, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Lowndes, Derby				11m. 43s.  paddled
   2nd	A Lein, Paris		

1883

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 51s.   one+ l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 51s.   one l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 5s.	   one+ l.
   2nd	West London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				------	   ------
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford					   easily
   2nd	Caius College, Cambridge		
Town Challenge Cup
   1st	Marlow Rowing Club					   easily
   2nd	Maidenhead Rowing Club		
   3rd	Reading Rowing Club		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 51s.   easily
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Hereford School						   two l.
   2nd	Bedford Grammar		
   3rd	Westminster School		
Silver Goblets
   1st	GQ Roberts/DE Brown, Twickenham RC		9m. 22s.   easily
   2nd	HB Tween/J Hastie, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Lowndes, Twickenham Rowing Club		10m. 2s.   six l.
   2nd	A Wild, Frankfort		
   3rd	Sir CE Adam		

1884

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 27s.   three l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 37s.   easily
   2nd	Radley College		
Thames Challenge Cup
   1st	Twickenham Rowing Club				7m. 48s.   easily
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club					   won on foul
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge				   easily
   2nd	Christ Church, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 58s.   couple l.
   2nd	Marlow Rowing Club		
   3rd	London Rowing Club		
Public Schools Challenge Cup
   1st	Derby School						   easily
   2nd	Hereford School		
   3rd	Magdalen College School, Oxford		
Silver Goblets
   1st	J Lowndes.DE Brown, Twickenham Rowing Club	9m. 1s.	   easily
   2nd	GRB Earnshaw/CE Earnshaw, London RC		
   3rd	F Cobb/RH Cobb, Kingston Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WS Unwin, Magdalen College, Oxford		9m. 44s.   one l.
   2nd	RH Smith, Thames Rowing Club		
   3rd	J Farrell, London Rowing Club		

1885

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 22s.   two l.
   2nd	Twickenham Rowing Club					   two l.
   3rd	London Rowing Club
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College	7m. 21s.				   easily
   2nd	Corpus College, Oxford	
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 36s.   drew away
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 53s.   paddled
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 41s.   won
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club					   easily
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	H McLean/DH McLean, Oxford Etonian			   easily
   2nd	GRB Earnshaw/CE Earnshaw, London RC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WS Unwin, Magdalen College, Oxford		9m. 22s.   easily
   2nd	FI Pitman, Third Trinity, Cambridge		
   3rd	WR Patton, Cologne		

1886

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				6m. 53.5s. half l.
   2nd	Etonian Club, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Pembroke College, Cambridge			7m. 17s.   half l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 8.5s.  2/3 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 39s.   one l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			8m. 20.5s. easily
   2nd	Clare College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 4s.	   two l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Silver Goblets
   1st	FE Chirchill/SD Muttlebury, Third Trinity, Camb.8m. 40s.   half l.
   2nd	H McLean/DH McLean, New College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FI Pitman, Third Trinity, Cambridge		9m. 5s.	   paddled
   2nd	WS Unwin		

1887

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				6m. 56s.   four feet
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 10s.   1+1/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 20s.   one l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 53s.   easily
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 8s.	   two l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			7m. 50s.   four l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	CT Barclay, SD Muttlebury, Third Trinity, Cam.	8m. 15s.   ------	
   2nd	H McLean/DH McLean, New College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	JC Gardner, Emmanuel College, Cambridge		8m. 51s.   two l.
   2nd	G Nickalls, Magdalen College, Oxford		

1888

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 1s.	   3/4 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		7m. 18s.   2+1/2 l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		7m. 19s.   five l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 25s.   won
   2nd	Brasenose College, Oxford				   stopped
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			7m. 59s.   seven l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 59s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	NP Symonds, CUBC/E Buck, OUBC				   paddled
   2nd	DS McLean/SD Muttlebury, Leander Club			   fainted
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Nickalls, Magdalen College, Oxford		8m. 36s.   paddled
   2nd	E Doering, F Hammonia BC, Hamburgh		overturned

1889

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 4.5s.   one l.
   2nd	New College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 22s.   two l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 16s.   won
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 53s.   easily
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 6s.	   2+1/2 l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 58s.   four l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	JC Gardner/SD Muttlebury, CUBC			8m. 25s.   two feet
   2nd	Lord Ampthill/G Nickalls, OUBC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Nickalls, Magdalen College, Oxford		8m. 56s.   100 yd.
   2nd	CJ Psotta, New York Athletic Club, USA		

1890

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 4s.	   1+3/4 l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Balliol College, Oxford				7m. 16s.   one l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 21.5s. 1+1/3 l.
   2nd	Molesey Boat Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			7m. 37s.   3/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			7m. 42s.   one+ l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				7m. 46s.   one+ l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	Lord Ampthill/G Nickalls, OUBC			8m. 38s.   1+3/4 l.
   2nd	G Francklyn/SD Muttlebury, Third Trinity, Camb.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Nickalls, Magdalen College, Oxford		8m. 57.5s. half l.
   2nd	GEB Kennedy, Kingston Rowing Club		

1891

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					6m. 51s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Balliol College, Oxford				7m. 20s.   half l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Molesey Boat Club				7m. 18s.   qtr. l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 45s.   1+1/4 l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 45s.   2+1/2 l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			7m. 50s.   1+1/2 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	Lord Ampthill/G Nickalls, Leander Club		8m. 36s.   one l.
   2nd	F Wilenson/WAL Fletcher, OUBC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	V Nickalls, Magdalen College, Oxford			   row over

1892

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 48s.   three l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 43s.   three l.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 10s.   four l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			8m. 38s.   qtr. l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 23s.   six l.
   2nd	Queen's College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Molesey Boat Club				8m. 42s.   won on foul
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Silver Goblets
   1st	V Nickalls/WAL Fletcher, Oxford Univ. Boat Club	9m. 7s.	   easily
   2nd	FEC Clark/SD Muttlebury, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	JJK Ooms, Neptune RC, Amsterdam			10m. 9.5s. 100 yd.
   2nd	SM Boyd, Trinity College, Dublin, Ireland		

1893

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 12s.   1+3/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 32s.   three l.
   2nd	Radley College		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m 49s.	   easily
   2nd	Eton Excelsior Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 45s.   3/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club					   stopped
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 21s.   2+1/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Molesey Boat Club				8m. 28s.   1+1/2 l.
   2nd	Medway Rowing Club		
Silver Goblets
   1st	V Nickalls/WAL Fletcher, OUBC			8m. 44s.   easily
   2nd	RO Kerrison/TG Lewis, Third Trinity, Camb.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Nickalls, Magdalen College, Oxford		9m. 12s.   three l.
   2nd	GEB Kennedy, Kingston Rowing Club		

1894

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 22s.   1/2 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 36s.   easily
   2nd	Trinity College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity College, Oxford				7m. 58s.   1+3/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 20s.   2+1/2 l.
   2nd	New College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	New College, Oxford					   row over

Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 16s.   2+3/4 l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Silver Goblets
   1st	V Nickalls/G Nickalls, Formossa Boat Club	9m. 35s.   one l.
   2nd	J Crisp/G Smith, Kingston Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Nickalls, Formossa Boat Club			9m. 32s.   1+3/4 l.
   2nd	V Nickalls, Magdalen College, Oxford		

1895

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 30s.   1/3 l.
   2nd	New College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 25s.   eight l.
   2nd	St. John's College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Nereus Boat Club, Amsterdam			7m. 29s.   two+ l.
   2nd	Molesey Boat Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 43s.   1+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Oxford				8m. 17s.   many l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 16s.   2+1/2 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	V Nickalls/G Nickalls, London Rowing Club	9m. 11s.	
   2nd	W Broughton/SD Muttlebury, Thames RC			   stopped
Diamond Challenge Sculls
   1st	R. Guinness, Leander Club			9m. 11s.   1+1/2 l.
   2nd	G Nickalls		

1896

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 43s.   2+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					8m. 6s.	   2+1/2 l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Emmanuel College, Cambridge			8m. 7s.	   easily
   2nd	Societe d'Encourangement du Sport Nautique		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 42s.   one l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Caius College, Cambridge			8m. 29s.   one l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity College, Oxford				8m. 41s.   1/3 l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	V Nickalls/G Nickalls, London Rowing Club	9m. 10s.   easily
   2nd	WE Crum/CM Pitman, New College, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	Hon. R Guiness, Leander Club			9m. 35s.   two l.
   2nd	RK Beaumont, Burton-On-Trent Rowing Club		

1897

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	New College, Oxford				6m. 51s.   two feet
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 1s.	   half l.
   2nd	Emmanuel College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				7m. 9s.	   3/4 l.
   2nd	Christ Church, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 30s.   two l.
   2nd	New College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Oxford				7m. 53s.   easily
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 0s.	   easily
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	ER Balfour/G Nickalls, Leander Club		8m. 59s.   alone
   2nd	AS Bell/WJ Fernie					   into piles
Diamond Challenge Sculls
 1st	EH TenEyck, Wachusett Boat Club, Mass, USA	8m. 35s.   1+1/2 l.
   2nd	HT Blackstaffe, Vesta Rowing Club		

1898

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 13s.   3/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 3s.	   3/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity College, Oxford				7m. 19s.   2+1/4 l.
   2nd	R.I.E. College, Coopers Hill		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 42s.   1+1/4 l.
   2nd	New College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	New College, Oxford				7m. 37s.   2+3/4 l.
   2nd	University College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 28s.   paddled
   2nd	Caius College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	A Bogle/WJ Fernie, Thames Rowing Club		8m. 41s.   easily
   2nd	AM Hutchinson/S Fairbairn, Jesus College		
Diamond Challenge Sculls
   1st	BH Howell, Trinity Hall, Cambridge		8m. 29s.   3+1/2 l.
   2nd	HT Blackstaffe, Vesta Rowing Club		

1899

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 12s.   1+1/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 20s.   2+1/4 l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 25s.   2+3/4 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 51s.   five l.
   2nd	Favorite Hammonia RC, Hamburg, Germany		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Balliol College, Oxford				8m. 1s.	   one l.
   2nd	New College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 57s.   2+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	CK Philips/HWM Willis, Leander Club		8m. 49s.   1+1/4 l.
   2nd	GE Orme/D Pennington, St. George's Hospital		
Diamond Challenge Sculls
   1st	BH Howell, Thames Rowing Club			8m. 38s.   four l.
   2nd	HT Blackstaffe, Vesta Rowing Club		

1900

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 6s.	   half l.
   2nd	Trinity College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	New College, Oxford				7m. 18s.   half l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity College, Cambridge			7m. 24s.   1/3 l.
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 55s.   1+1/4 l.
   2nd	Trinity College, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity College, Cambridge			7m. 53s.   2+1/2 l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 14s.   2+1/2 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	CJD Goldie/G McD Maitland, Trinity College, Cam	8m. 33s.   2+1/2 l.
   2nd	W Dudley-Ward/RB Etherington-Smith, Trinity Clg		
Diamond Challenge Sculls
   1st	EG Hemmerde, University College, Oxford		8m. 42s.   3/4 l.
   2nd	BH Howell, Thames Rowing Club		

1901

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 5s.	   one l.
   2nd	Univ. Pennsylvania, Philadelphia, USA		
Ladies Challenge Plate
   1st	University College, Oxford			7m. 28s.   two l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 23s.   1+1/4 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 54s.   easily
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Balliol College, Oxford				8m. 27s.   2+1/2 l.
   2nd	Caius College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 9s.	   1+1/2 l.
   2nd	Christ's College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	JH Hale/FW Warre, Balliol College, Oxford	8m. 50s.   two l.
   2nd	O deSomville/M VanCrombrugge, Club Nautique		
Diamond Challenge Sculls
   1st	CV Fox, Guards Brigade Rowing Club		8m. 46s.   easily
   2nd	St. G Ashe, Thames Rowing Club		

1902

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 17s.   1+1/2 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	University College				7m. 16s.   half l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 34s.   2+1/2 l.
   2nd	Royal School of Mines		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 45s.   easily
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 59s.   1/3 l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Burton-on-Trent Rowing Club			7m. 43s.   2+1/2 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	W Dudley-Ward/CWH Taylor, Third Trinity, Cam.	8m. 36s.   ------
   2nd	Hon. CE Craven/JW Knight, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FS Kelly, Balliol College, Oxford		8m. 59s.   2+1/2 l.
   2nd	RB Etherington-Smith, Leander Club		

1903

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 9s.	   6 ft.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 33s.   1 l.+3 ft.
   2nd	Eton College Boat Club		
Thames Challenge Cup
   1st	Trinity College, Dublin, Ireland		7m. 37s.   one l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 5s.	   1+3/4 l.
   2nd	Royal Netherlands Rowing and Sailing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	University College, Oxford			8m. 25s.   1+1/4 l.
  2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Kingston Rowing Club				8m. 23s.   1 l.+4 ft.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	L Klaus/A Ehrenberg, Victoria RC, Berlin	8m. 45s.   easily
   2nd	DCR Stuart/CM Steele, Kingston Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FS Kelly, Leander Club				8m. 41s.   easily
   2nd	J Beresford, Kennsington Rowing Club		

1904

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 20s.   one l.
   2nd	New College, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 20s.   one l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Caius College, Cambridge			7m. 30s.   one l.
   2nd	St. John's College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 30s.   1+1/2 l.
   2nd	Winnipeg Rowing Club, Canada		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 36s.   half l.
   2nd	University College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Birmingham Rowing Club				8m. 1s.	   won on foul
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	CJD Goldie/CWH Taylor, Third Trinity, Cam.	8m. 33s.   easily
   2nd	J Beresford/HT Blackstaffe, Kensington&Vesta		
Diamond Challenge Sculls
 1st	LF Scholes, Toronto RC, Canada			8m. 23s.   1+1/4 l.
   2nd	AH Cloutte, London Rowing Club		

1905

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					6m. 58s.   2+1/4 l.
   2nd	Sport Nautique de Gand, Belgium		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 12s.   one l.
   2nd	Christ's College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 28s.   one l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					8m. 26s.   paddle
   2nd	Third Trinity, Cambridge				   breakdown
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 53s.   one l.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 59s.   1+1/2 l.
   2nd	Reading Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	RH Nelson/PH Thomas, Third Trinity, Cam.	8m. 40s.   long distance
   2nd	DCR Stuart/CV Fox, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FS Kelly, Leander Club				8m. 10s.   15s.
   2nd	HT Blackstaffe, Vesta Rowing Club		

1906

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Club Nautique de Gand, Belgium			7m. 9s.	   three l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 23s.   1+1/4 l.
   2nd	Christ Church, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Christ's College, Cambridge			7m. 23s.   6 ft.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 36s.   2 ft.
   2nd	Third Trinity, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 49s.   easily
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 58s.   2+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	BC Johnstone/RV Powell, Third Trinity, Cam.	9m. 15s.   three l.
   2nd	U Molmans/G Visser, Sport Nautique de Gand		
Diamond Challenge Sculls
   1st	HT Blackstaffe, Vesta Rowing Club		8m. 35s.   easily
   2nd	Captain WH Darell, Household Brigade		
Private Match in coxed-fours
   1st	Royal Engineers					8m. 20s.   three l.
   2nd	Royal Artillery		

1907

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Sport Nautique de Gand, Belgium			7m. 31s.   one l.
   2nd	Christ Church, Oxford		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 44s.   1+1/2 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Christ's College, Cambridge			7m. 45s.   one l.
   2nd	Corpus Christi College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			8m. 42s.   three l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			8m. 7s.	   2+1/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			8m. 49s.   long distance
   2nd	London Rowing Club					   ran piles
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	BC Johnstone/RV Powell, Leander Club		8m. 52s.   easily
   2nd	J Beresford/K Vernon, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	Captain WH Darell, Household Brigade BC		9m. 24s.   1+1/4 l.
   2nd	A McCulloch, University College, Oxford		
Private Match in coxless-fours
   1st	Royal Engineers	9m. 20s.	2+3/4 l.
   2nd	Royal Artillery		

1908

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 10s.   1+1/2 l.
   2nd	Eton College		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 5s.	   3/4 l.
   2nd	New College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Wadham College, Oxford				7m. 15s.   one l.
   2nd	Christ Church, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 40s.   1+1/2 l.
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 30s.   easily
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 55s.   clear l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	HR Baker/AC Gladstone, Christ Church, Oxford	8m. 26s.   easily
   2nd	J Beresford/K Vernon, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	A McCulloch, Leander Rowing Club		8m. 25s.   several l.
   2nd	AA Stuart, Kingston Rowing Club		

1909

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Royal Nautique de Gand, Belgium			7m. 8s.	   bare l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	St. John's College, Oxford			7m. 9s.	   2+1/4 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Wadham College, Oxford				7m. 21s.   3/4 l.
   2nd	Oriel College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 38s.   1+1/2 l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 53s.   1+1/2 l.
   2nd	St. John's College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Balliol College, Oxford				7m. 44s.   easily
   2nd	Christ Church, Oxford		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	BC Johnstone/EG Williams, Leander Club		8m. 30s.   three l.
   2nd	J Beresford/K Vernon, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	AA Stuart, Kingston Rowing Club			8m. 30s.   easily
   2nd	R Lucas, Mayence Rowing Club, Germany		

1910

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 19s.   two l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 16s.   half l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Anglian Boat Club				7m. 36s.   1/3 l.
   2nd	Clare College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
 1st	Winnipeg Rowing Club, Canada			7m. 52s.   easily
   2nd	Mainzer Rowing Club, Germany		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 56s.   3/4 l.
   2nd	Balliol College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 9s.	   two l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	JS Burn/GL Thomson, Leander Club		8m. 45s.   3/4 l.
   2nd	A Wielsma/BH Croon, De Amstel Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WD Kinnear, Kensington Rowing Club		8m. 51s.   easily
   2nd	R Lucas, Mainzer Rowing Club, Germany		

1911

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 2s.	   2+1/4 l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					6m. 56s.	
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 13s.   1+1/4 l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 35s.   1+1/4 l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			7m. 37s.   two l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			7m. 40s.   2+1/2 l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	J Beresford/A Hamilton Cloutte, Thames RC	8m 15s.	   1+1/2 l.
   2nd	NM Bruce/CA Gladstone, Christ Church, Oxford		
Diamond Challenge Sculls
   1st	WD Kinnear, Kensington Rowing Club		8m. 14s.   1+1/2 l.
   2nd	EW Powell, Vikings Club		

1912

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Sydney Rowing Club, New South Wales, Aus.	7m. 6s.	   3/4 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 4s.	   1+1/4 l.
   2nd	Radley College		
Thames Challenge Cup
   1st	Rowing Club de Paris, France			7m. 33s.   one l.
   2nd	St. John's College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	New College, Oxford				7m. 36s.   2+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford (1)			8m. 19s.   easily
   2nd	Christ Church, Oxford (2)		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Queens' College, Cambridge			8m. 3s.	   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	B Logan/CG Rought, Thames Rowing Club		8m. 36s    1+1/4 l.
   2nd	LJ Cadbury/FE Hellyer, First Trinity, Cambridge		
Diamond Challenge Sculls
   1st	EW Powell, Vikings Club				8m. 49s.	
   2nd	A McCulloch, Leander Club				   not rowed out

1913

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 11s.   one l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 24s.   three l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Oriel College, Oxford				7m. 30s.   half l.
   2nd	Christ's College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	New College, Oxford					   won on foul
   2nd	Mainzer Ruder-Verein, Germany		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			8m. 13s.   paddled, 4 l.
   2nd	University College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club				8m. 1s.	
   2nd	University College, Oxford				   not rowed out
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	AA Swann/SE Swann, Trinity Hall, Cambridge	8m. 39s.   1+1/2 l.
   2nd	SD Gladstone/CEV Buxton, Old Etonians		
Diamond Challenge Sculls
   1st	C McVilly, Derwent Rowing Club, Tasmania, Aus.	8m. 49s.   one l.
   2nd	EDP Pinks, London Rowing Club		

1914

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
 1st	Harvard Athletic Assoc. Boat Club, USA		7m. 20s.   1+1/4 l.
   2nd	Union Boat Club, Boston, USA		
Ladies Challenge Plate
   1st	Pembroke College, Cambridge			7m. 24s.   2+1/2 l.
   2nd	First Trinity, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Caius College, Cambridge			7m. 27s.   3/4 l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 52s.   alone
   2nd	Mainzer Ruder-Verien, Mayence, Germany			   stopped
Visitor's Challenge Cup
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		8m. 26s.   easily
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 35s.   1+1/4 l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	AA Swann/SE Swann, Trinity Hall, Cambridge	9m. 2s.	   one l.
   2nd	EG Williams/R Le Blanc-Smith, Third Trinity		
Diamond Challenge Sculls
   1st	G Sinigaglia, Lario Club, Como, Italy		9m. 0s.	   alone
   2nd	CM Stuart, Trinity Hall, Cambridge			   stopped

1920

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 24s.   two l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Christ Church, Oxford				7m. 30s.   1+1/2 l.
   2nd	Merton College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club, London			7m. 43s.   one l.
   2nd	Caius College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			8m. 3s.	   easily
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Merton College, Oxford				8m. 26s.   three l.
   2nd	King's College, London		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 10s.   easily
   2nd	Vesta Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	GO Nickalls/RSC Lucas, Magdalen College, Ox	8m. 53s.   easily
   2nd	SI Fairbairn/B Logan, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Beresford Jr, Thames Rowing Club		8m. 57s.   three l.
   2nd	DHL Gollan, First Trinity, Cambridge		

1921

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			6m. 54s.   one l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Eton College					7m. 9s.	   3/4 l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Christiania Roklub, Norway			7m. 12s.   one l.
   2nd	Corpus Christi College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 32s.   three l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Lincoln College, Oxford				7m. 44s.   1+1/4 l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 46s.   paddled
   2nd	Royal Chester Rowing Club				   ran into booms
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	JA Campbell/HB Playford, Jesus College, Cam.	8m. 52s.   easily
   2nd	GO Nickalls/RSC Lucas, Magdalen College, Ox.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	FE Eyken, Delft Univ. Boat Club, Holland	8m. 26s.   1+1/2 l.
   2nd	J Beresford, Jr, Thames Rowing Club		

1922

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 36s.   one l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Brasenose College, Oxford			7m. 47s.   one l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	Worcester College, Oxford			7m. 56s.   3 feet
   2nd	Clare College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Eton Vikings Club				8m. 25s.   easily
   2nd	Grasshopper Club, Zurich, Switzerland		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity, Cambridge			8m. 28s.   easily
   2nd	Lincoln College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				9m. 6s.	   easily
   2nd	Kingston Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	GO Nickalls/RSC Lucas, Magdalen College, Ox	9m. 19s.   easily
   2nd	HE West/K Vernon, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
 1st	WM Hoover, Deluth Boat Club, USA		9m. 32s.   large margin
   2nd	J Beresford, Jr, Thames Rowing Club		

1923

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				6m. 45s.   1/3 l.
  2nd	Pembroke College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity College, Oxford				6m. 55s.   one l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	First Trinity, Cambridge			7m. 12s.   3/4 l.
   2nd	Maidenhead Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 30s.   easily
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Magdalen College, Oxford			7m. 44s.   1+3/4 l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Imperial College Boat Club, London		7m. 50s.   one l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	WF Godden/RE Eason, Trinity College, Oxford	8m. 12s.   five feet
   2nd	GO Nickalls/HB Playford, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	MK Morris, London Rowing Club			8m. 23s.   one l.
   2nd	DHL Gollan, Leander Club		

1924

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					8m. 3s.	   six feet
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Shrewsbury School				8m. 4s.	   easily
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Maidenhead Rowing Club				8m. 29s.   half l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		8m. 37s.   three l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		9m. 14s.   easily
   2nd	Exeter College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Royal Chester Rowing Club			9m. 16s.   1+1/4 l.
   2nd	Imperial College Boat Club, London		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	CRM Eley/JA Mcnabb, Third Trinity, Cambridge	10m. 6s.   three l.
   2nd	GEG Gadson/CE Pitman, Christ Church, Ox.		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Beresford Jr, Thames Rowing Club		10m. 32s.  easily
   2nd	KN Craig, Pembroke College, Cambridge		

1925

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					6m. 53s.   3/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		7m. 7s.	   two l.
   2nd	Radley College		
Thames Challenge Cup
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 16s.   one l.
   2nd	Henley Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 27s.   two l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 45s.   two l.
   2nd	Brasenose College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 35s.   1+1/4 l.
   2nd	Selwyn College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	RE Morrison/EC Hamilton-Russell, Third Trinity	8m. 17s.   four l.
   2nd	GO Nickalls/RSC Lucas, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Beresford Jr, Thames Rowing Club		8m. 28s.   easily
   2nd	DHL Gollan, Leander Club		

1926

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					6m. 56s.   two l.
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 5s.	   3 feet
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Selwyn College, Cambridge			7m. 9s.	   half l.
   2nd	Kingston Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 34s.   easily
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ Church, Oxford				8m. 15s.   easily
   2nd	Corpus Chrisit College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 59s.   four feet
   2nd	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	HR Carver/EC Hamilton-Russell, Third Trinity	8m. 36s.   1+1/4 l.
   2nd	GO Nickalls/ADB Pearson, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Beresford Jr, Thames Rowing Club		8m. 45s.   easily
   2nd	GEG Goddard, Jesus College, Cambridge		

1927

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 16s.   3/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 29s.   1+3/4 l.
   2nd	Third Trinity Boat Club, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club, London			7m. 34s.   qtr. l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 1s.	   two l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ's College, Cambridge			8m. 16s.   half l.
   2nd	First Trinity Boat Club, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 23s.   two l.
   2nd	Vesta Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	RA Nisbet/TN O'Brien, London Rowing Club	9m. 23s.   1+3/4 l.
   2nd	GO Nickalls/HOC Boret, Leander Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	RT Lee, Worcester College, Oxford		9m. 6s.	   won
   2nd	J Wright, Argonaut Rowing Club, Canada			   ran into booms

1928

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				6m. 56s.   1+1/2 l.
   2nd	First Trinity Boat Club, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 6s.	   half l.
   2nd	Selwyn College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club, London			7m. 23s.   3/4 l.
   2nd	Twickenham Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 43s.   two feet
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 54s.   two l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 47s.   half l.
   2nd	Vesta Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	GC Killick/J Beresford Jr, Thames Rowing Club	9m. 57s.   easily
   2nd	C Daniel/J London, Quintin Boat Club		
Diamond Challenge Sculls
 1st	J Wright, Argonaut Rowing Club, Canada		8m. 24s.   one l.
   2nd	RT Lee, Worcester College, Oxford		

1929

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 0s.	   two l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 16s.   half l.
   2nd	University College, Oxford		
Thames Challenge Cup
 1st	Browne & Nichol's School, USA			7m. 28s.   1+1/4 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 32s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Third Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 46s.   1+1/4 l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 44s.   one l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	GC Killick/J Beresford Jr, Thames Rowing Club	8m. 32s.   1+3/4 l.
   2nd	A Graham/HC Morphett, Brasenose College, Ox		
Diamond Challenge Sculls
   1st	LHF Gunther, Holland				8m. 42s.   three feet
   2nd	J Wright, Argonaut Rowing Club, Canada		

1930

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				6m. 59s.   1+1/2 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		7m. 10s.   1+3/4 l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
   1st	Vesta Rowing Club				7m. 23s.   one l.
   2nd	Worcester College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 34s.   1+1/2 l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Brasenose College, Oxford			8m. 6s.	   1+1/2 l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 52s.   easily
   2nd	Vesta Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	WA Prideaux/HRN Rickett, Third Trinity, Camb.	8m. 42s.   two l.
   2nd	A Graham/CM Johnston, Brasenose College, Ox		
Diamond Challenge Sculls
 1st	JS Guest, Don Rowing Club, Canada		8m. 29s.   easily
   2nd	G Boetzelen, Berliner Rowing Club, Germany		

1931

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 33s.   1/3 l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 7s.	   1/3 l.
   2nd	Shrewsbury School		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 43s.   two l.
   2nd	Magdalen College, Oxford		
Stewards' Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 45s.   three l.
   2nd	Sociata Canottieri Vittorino Da Feltre Di Piacenza		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			8m. 45s.   1+3/4 l.
   2nd	Third Trinity Boat Club, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				9m. 13s.   easily
   2nd	Vesta Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	HRA Edwards/L Clive, Christ Church, Oxford	9m. 57s.   four l.
   2nd	WAT Sambell/L Luxton, Pembroke College, Cam.		
Diamond Challenge Sculls
 1st	R Pearce, Leander BC of Hamilton, Canada	10m. 3s.   easily
   2nd	F Bradley, Pembroke College, Cambridge		

1932

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 19s.   half l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Shrewsbury School				7m. 40s.   one l.
   2nd	Oriel College, Oxford		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 41s.   four feet
   2nd	Imperial College Boat Club, London		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				8m. 9s.	   two l.
   2nd	Berliner Ruder Club, Germany		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 21s.   one l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 29s.   easily
   2nd	Nottingham Union Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	HRA Edwards/L Clive, Christ Church, Oxford	9m. 5s.	   three l.
   2nd	WH Migotti/JH Lascelles, Gordouli Boat Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	H Buhtz, Berliner Ruder Club, Germany		9m. 15s.   easily
   2nd	G Boetzelen, Berliner Ruder Club, Germany		

1933

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 36s.   qtr. l.
   2nd	Berliner Ruder Club, Germany		
Ladies Challenge Plate
   1st	Lady Margaret Boat Club, Cambridge		7m. 38s.   one l.
   2nd	Magdalene College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
 1st	Kent School, USA				7m. 30s.   two l.
   2nd	Bedford Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			8m. 16s.   1+3/4 l.
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Christ's College, Cambridge			8m. 16s.   two l.
   2nd	Trinity College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 28s.   two l.
   2nd	Westminster Bank Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	JHC Powell/JE Gilmour, Eton Vikings		9m. 17s.   easily
   2nd	EF Bigland/TS Bigland, Royal Chester RC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	TG Askwith, Peterhouse, Cambridge		9m. 7s.	   two l.
   2nd	HL Warren, Trinity Hall, Cambridge		

1934

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Leander Club					6m. 45s.   3/4 l.
   2nd	Princeton University, USA		
Ladies Challenge Plate
   1st	Jesus College, Cambridge			6m. 48s.*  three feet
   2nd	Trinity College, Dublin, Ireland		
Thames Challenge Cup
   1st	Thames Rowing Club				7m. 4s.	   1/3 l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			7m. 24s.*  alone
   2nd	London Rowing Club					   crab
Visitor's Challenge Cup
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 38s.   2/3 l.
   2nd	University College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				7m. 36s.   1+3/4 l.
   2nd	Royal Chester Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	H Braun/HG Moller, 'Wiking', Germany		8m. 9s.	   1+1/4 l.
   2nd	EF Bigland/TS Bigland, Royal Chester RC		
Diamond Challenge Sculls
   1st	H Buhtz, Berliner Ruder Club, Germany		8m. 10s.   3+1/2 l.
   2nd	W Rutherford, Princeton University, USA		

1935

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Pembroke College, Cambridge			6m. 52s.   1+3/4 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	Trinity Hall, Cambridge				7m. 7s.	   one l.
   2nd	Eton College		
Thames Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 5s.	   qtr. l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Zurich Rowing Club, Switzerland			7m. 14s.   three l.
   2nd	London Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			7m. 40s.   three l.
   2nd	First Trinity Boat Club, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Reading Rowing Club				7m. 39s.   two l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	TS Cree/DW Burnford, Jesus College, Camb.	8m. 20s.   2+1/2 l.
   2nd	BS Fidler/DG Newton, Thames Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	E Rufli, Zurich Rowing Club, Switzerland	8m. 15s.   3+1/2 l.
   2nd	J Zavrel, Czechoslovakia		

1936

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Zurich Rowing Club, Switzerland			7m. 25s.   1+1/4 l.
   2nd	Leander Club		
Ladies Challenge Plate
   1st	First Trinity Boat Club, Cambridge		7m. 48s.   2+1/2 l.
   2nd	Clare College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
 1st	Tabor Academy, USA				7m. 44s.   easily
   2nd	Kent School, USA		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Zurich Rowing Club, Switzerland			7m. 50s.   two l.
   2nd	Leander Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Jesus College, Cambridge			8m. 34s.   2/3 l.
   2nd	Oriel College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 26s.   three l.
   2nd	Reading Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	RF Offer/JS Offer, Kingston Rowing Club		9m. 17s.   1+1/4 l.
   2nd	EW Wingate/WD Baddeley, Vesta Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	E Rufli, Zurich Rowing Club, Switzerland	9m. 22s.   three l.
   2nd	TH Tyler, Thames Rowing Club		

1937

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	Rudergesellschaft 'Wiking', Germany		7m. 33s.   half l.
   2nd	Jesus College, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Clare College, Cambridge			7m. 38s.   one l.
   2nd	First Trinity Boat Club, Cambridge		
Thames Challenge Cup
 1st	Tabor Academy, USA				7m. 31s.   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					8m. 32s.   one l.
   2nd	Thames Rowing Club		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 16s.   easily
   2nd	Oriel College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				8m. 20s.   half l.
   2nd	Walton Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	EW Wingate/WD Baddeley, Vesta Rowing Club	9m. 43s.   three l.
   2nd	DG Kingsford/GM Lewis, London Rowing Club		
Diamond Challenge Sculls
   1st	J Hasenohrl, Austria				9m. 12s.   easily
   2nd	JF Coulson, Argonaut Rowing Club, Canada		

1938

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				6m. 58s.   1+1/3 l.
   2nd	Trinity Hall, Cambridge		
Ladies Challenge Plate
   1st	Radley College					6m. 56s.   1+1/4 l.
   2nd	Pembroke College, Cambridge		
Thames Challenge Cup
 1st	Kent School, USA				7m. 3s.	   one l.
   2nd	London Rowing Club		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Leander Club					7m. 33s.   easily
   2nd	Trinity College, Oxford					   hit booms
Visitor's Challenge Cup
   1st	Oriel College, Oxford				7m. 18s.*  easily
   2nd	Third Trinity Boat Club, Cambridge		
Wyfold Challenge Cup
   1st	London Rowing Club				7m. 41s.   four l.
   2nd	Royal Chester Rowing Club		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	WGRM Laurie/JHT Wilson, Leander Club		8m. 8s.	   easily
   2nd	EF Bigland/TS Bigland, Royal Chester RC		
Diamond Challenge Sculls
 1st	JW Burk, Pennsylvania Athletic Club, USA	8m. 2s.	   easily
   2nd	LD Habbitts, Reading Rowing Club		

1939

  Place	Entry						Time	   Margin
Grand Challenge Cup
 1st	Harvard University, USA				7m. 40s.   three l.
   2nd	Argonaut Rowing Club, Toronto, Canada		
Ladies Challenge Plate
   1st	Clare College, Cambridge			8m. 13s.   easily
   2nd	Corpus Christi, Cambridge		
Thames Challenge Cup
 1st	Tabor Academy, USA				7m. 53s.   1+1/4 l.
   2nd	Kent School, USA		
Stewards' Challenge Cup
   1st	Zurich Rowing Club, Switzerland			8m. 9s.	   four l.
   2nd	Oriel College, Oxford		
Visitor's Challenge Cup
   1st	Trinity Hall, Cambridge				8m. 9s.	   two l.
   2nd	New College, Oxford		
Wyfold Challenge Cup
   1st	Maidenhead Rowing Club				9m. 10s.   one l.
   2nd	Tigre Boat Club, Argentina		
Silver Goblets & Nickalls Cup
   1st	CB Sanford/H Parker, Trinity Hall, Cambridge	9m. 5s.	   2+1/2 l.
   2nd	PN Carpmael/R Parker, London Rowing Club		
Centenary Double Sculls
   1st	J Beresford/LF Southwood, Thames RC		8m. 35s.   Dead heat
   1st	G Scherli/E Broschi, Trieste, Italy		8m. 35s.   Dead heat
Diamond Challenge Sculls
 1st	JW Burk, Pennsylvania Athletic Club, USA	9m. 13s.   1+1/4 l.
   2nd	R Verey, Akademicki Zwiazek Sportowy, Poland		
____________________________________________________

Back to the top of this page
Back to Regatta Records
Go To Henley Royal Regatta Results 1946-2000