U.S. Team Members

B

                                                Year             Championships             Team          Event            Place        Position

Michael Bach		1983	World Champ.	Men Sr.	4	6th	2
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4+	2nd	3
Samuel Bachelor		1996	Junior Champ.	Men Jr.	4+	14th	1
John Bacon		1981	World Champ.	Men Lt.	8	5th	2
Wendall Badger		1971	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Boatmn
			1976	Olympic Games	Men Sr.	Team		Boatmn
Darcie Baginski		1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	1
			1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	1
Maura Bailey		1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	7th	2
			1994	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	2
Robert Bailey		1972	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	5
Duncan Bain		1985	Junior Champ.	Men Jr.	2+	elim.	2
Dave Baird		1971	Junior Champ.	Men Jr.	4	12th	2
Bonnie Baker		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	6
			1988	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	8
			1988	Nations Cup	Wmn	8		8
			1991	Pan Am Games	Wmn Sr.	4	2nd	1
Bracknell Baker		2006	World Champ.	Men Lt.	8	5th	Cox
Casey Baker		1977	World Champ.	Men Sr.	4x	9th	3
			1983	Pan Am Games	Men Sr.	4x		1
Malcolm Baker		1990	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	1
			1991	World Champ.	Men Sr.	8	8th	8
			1992	Olympic Games	Men Sr.	8	4th	6
Molly Baker		2004	World Champ.	Wmn Sr.	4	7th	3
Scott Baker		1971	European Champ.	Men Lt.	8	6th	6
			1973	European Champ.	Men Lt.	8	3rd	1
			1974	World Champ.	Men Lt.	8	1st	1
Torie Baker		1988	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Ast Mgr
Victoria A Baker	1984	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt Cox
			1985	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	3
Daniel Bakinowski	1974	World Champ.	Wmn Sr.	4+	10th	Coach
			1977	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Ast Mgr
Matthew Baldino		1993	Junior Champ.	Men Jr.	4+	5th	Cox
Joseph A Baldwin	1960	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	4
Sarah Baldwin		1991	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	5
Ivan Baldychev		2007	World Champ.	Men Lt.	1x	6th	1
Adam Balogh		1981	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	8
Earl Baltz		1932	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Amy L Baltzell		1989	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	5
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	4	5th	3
			1990	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	6th	2
			1991	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	3
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Walter Banfield		2013	Junior Champ.	Men Jr.	1x	10th	1
David Banks		2008	Olympic Games	Men Sr.	4-	9th	1
			2009	World Champ.	Men Sr.	2-	5th	1
			2010	World Champ.	Men Sr.	8	6th	1
			2012	Olympic Games	Men Sr.	8	4th	1
John C Bannan		1977	World Champ.	Men Sr.	4x	9th	2
			1978	World Champ.	Men Lt.	4	8th	Coach
			1980	World Champ.	Men Lt.	4	5th	Coach
			1982	World Champ.	Men Lt.	4	6th	Coach
			1983	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Coach
			1985	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Michael Barainyak	1981	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	6
Stephen Barainyak	1976	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	8
Valerie Barber		1978	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	5
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	(4+)	no race
Walter Barber		1969	European Champ.	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Adam Barhamand		2007	World U23	Men Sr.	8	4th	Cox
James Barker		1974	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Jeff Barker		1975	Junior Champ.	Men Jr.	1x	elim.	1
Cara Barkley		1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	2x	20th	1
Lauren Barnard		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	1
Reginald M Barnard	1924	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Alt.
Hope Barnes		1980	Olympic Games	Wmn Sr.	(4+)	no race
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	4+	3rd	2
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Audrey Barnett		1987	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	5
			1989	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	8
Nancy Barnett		1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	8	2nd	4
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Andrew Barnish		2013	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	1
Samuel Barrington	1983	World Champ.	Men Lt.	4	10th	4
Daniel H Barrow, Jr.	1930	European Champ.	Men Sr.	8	1st	7
			1936	Olympic Games	Men Sr.	1x	3rd	1
Kristin Bartholdson	1996	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	5
Mackenzie Bartz		2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	3
John Bastian		1992	Junior Champ.	Men Jr.	2+	4th	2
Ralph Bateman		1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	6
William Bater		1978	FISA Lt Champ.	Men Lt.	4	8th	3
			1979	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	8
			1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	8
			1981	World Champ.	Men Lt.	8	5th	8
			1982	World Champ.	Men Lt.	4	6th	4
			1983	World Champ.	Men Lt.	8	5th	2
			1984	World Champ.	Men Lt.	8	5th	4
			1988	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Elizabeth Bates		2011	Worl U23	Wmn Lt	2x	6th	2
Sarah Bates		2007	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	3
			2010	World U23	Wmn Lt.	2x	9th	2
Kelly Bauer		2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	1st	8
Seth D Bauer		1981	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	Cox
			1982	World Champ.	Mem Sr.	8	4th	Cox
			1983	World Champ.	Men Sr.	8	7th	Cox
			1987	World Champ.	Men Sr.	8	1st	Cox
			1988	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	Cox
Kevin Baum		2006	World U23	Men	4+	6th	4
Heather Bauman		1997	World Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	1
Theodore Baumgarder	2012	World U23	Men	4-	4th	1
			2013	World U23	Men	8	2nd	6
Kattie Baurichter	1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	4
Kurt R Bausback		1983	Pan Am Games	Men Sr.	4+	1st	1
			1985	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	4
			1986	Goodwill Games	Men Sr.	4+	2nd	3
			1986	World Champ.	Men Sr.	4+	3rd	3
			1987	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	3
			1988	Olympic Games	Men Sr.	2	9th	1
Drew Baustian		2009	World U23	Men	4+	5th	3
Christina Bax		2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	5
Charles Baxter		1967	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	1
			1968	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	5
Ernestine Bayer		1967	European Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach/Mgr
Ernestine Bayer, Jr.	1969	European Champ.	Wmn Sr.	1x	10th	1
			1967	European Champ.	Wmn Sr.	4x	withdrw	3
			1967	European Champ.	Wmn Sr.	8	6th	7
			1975	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Co-Mgr
Ernest H Bayer		1928	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	1
			1948	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Sebastian Bea		1997	World Champ.	Men Sr.	8	1st	2
			1998	World Champ.	Men Sr.	4	7th	2
			1999	World Champ.	Men Sr.	2	13th	2
			2000	Olympic Games	Men Sr.	2	2nd	2
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	4-	2nd	2
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	6
Murray Beach		1970	Junior Champ.	Men Jr.	2+	elim.	1
			1975	Junior Champ	Men Jr	8	7th	Coach
			1976	Junior Champ	Men Jr.	Team		Coach
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	2+	4th	Coach
			1979	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Bruce E Beall		1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	3
			1973	European Champ.	Men Sr.	2+	elim.	2
			1974	World Champ.	Men Sr.	4	5th	3
			1979	Pan Am Games	Men Sr.	4x	3rd	2
			1984	Olympic Games	Men Sr.	4x	7th	2
Elizabeth A Beard	1979	Junior Champ.	Wmn Jr.	8		Cox
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	Cox
			1985	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	Cox
			1986	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	Cox
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	Cox
Cyrus Beasley		1994	World Champ.	Men Sr.	4x	7th	1
			1995	Pan Am Games	Men Sr.	1x	2nd	1
			1995	World Champ.	Men Sr.	1x	9th	1
			1996	Olympic Games	Men Sr.	1x	10th	1
			1997	World Champ.	Men Sr.	4x	10th	3
			1998	World Champ.	Men Sr.	2	4th	1
Matthew Beaton		2001	World Champ.	Men Lt.	2x	13th	1
Erin Becht		1997	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	3
			1998	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	8
Aaron Beck		1995	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	2
Brian Beck		1997	Junior Champ.	Men Jr.	4+	6th	3
Michael Beck		1973	Junior Champ.	Men Jr.	4	8th	2
Tyler Beck		1997	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	Cox
			1998	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	Cox
William Beck		1995	Junior Champ.	Men Jr.	1x	13th	1
			1996	Junior Champ.	Men Jr.	2x	10th	1
Anita Becker		1967	European Champ.	Wmn Sr.	8	6th	4
William R Becklean	1956	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Cox
Pieter J Beckman	1990	World Champ.	Men Lt.	4x	9th	4
			1991	Pan Am Games	Men Lt.	4x	2nd	3
Kevin Bedell		1990	World Champ.	Men Lt.	1x	elim.	1
Hillary Bedford		1979	Junior Champ.	Wmn J.	8		2
Donald AE Beer		1956	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	4
Daniel Beery		2002	World Champ.	Men Sr.	2+	2nd	1
			2003	World Champ.	Men Sr.	2+	1st	2
			2004	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	6
			2005	World Champ.	Men Sr.	4-	5th	2
			2005	World Champ.	Men Sr.	8	1st	5
			2006	World Champ.	Men Sr.	2-	DNF	2
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	2-	2nd	1
			2007	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	4
			2007	World Champ.	Men Sr.	4+	1st	2
Thomas Beetham		1993	World Champ.	Men Lt.	4	1st	3
			1994	World Champ.	Men Lt.	8	5th	7
James J Beggs		1952	Olympic Games	Men Sr.	2+	elim.	Cox
M Begley		1904	Olympic Games	Men Sr.	4(2)	2nd	2
Elizabeth Behrens	1992	Olympic Games	Wmn. Sr.	Team	Alt.
Pamela Behrens		1973	European Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	3
			1974	World Champ.	Wmn Sr.	8	9th	5
			1975	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	4
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	6th	4
			1977	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
William Belden		1974	World Champ.	Men Lt.	1x	1st	1
			1975	World Champ.	Men Lt.	1x	3rd	1
			1976	Olympic Games	Men Sr.	2x	8th	2
			1977	World Champ.	Men Sr.	2x	5th	1
			1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	1x	3rd	1
			1979	World Champ.	Men Lt.	1x	1st	1
			1979	World Champ.	Men Sr.	2x	7th	1
			1980	Olympic Games	Men Sr.	1x	no race	1
			1980	World Champ.	Men Lt.	1x	2nd	1
			1981	World Champ.	Men Lt.	2x	2nd	2
			1982	World Champ.	Men Lt.	2x	2nd	2
			1984	World Champ.	Men Lt.	2x	4th	2
William Belden, Jr	1997	World Champ.	Men Lt.	8	6th	7
			1999	World Champ	Men Lt.	1x	11th	1
			1999	Pan Am Games	Men Lt.	1x	1st	1
			1999	Pan Am Games	Men Lt.	4x	3rd	4
Eugene L Belisle	1928	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	Cox
Edward Bell		1980	Junior Champ.	Men Jr.	4+	elim.	4
			1991	Pan Am Games	Men Sr.	1x	6th	1
			1991	Pan Am Games	Men Sr.	4x	2nd	2
			1993	World Champ.	Men Sr.	4x	13th	1
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Meredith Bell		1991	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	6
Richard Bell		1972	Junior Men	Men Jr.	Team		Coach
			1974	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1975	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1980	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			1982	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1983	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Lisa Beluche		1989	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	3
Edward H Bennett	1936	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	Cox
Thad Bennett		1970	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	Cox
			1974	World Champ.	Men Lt.	Team		Hd Mgr
			1976	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Hd Mgr
William Bennett		1967	Junior Champ.	Men Jr.	4-	8th	3
			1968	Junior Champ.	Men Jr.	2x	1st	2
Edward Benning		2011	Junior Champ.	Men Jr.	4x	10th	3
			2013	World U23	Men	4-	3rd	1
Lianne Bennion-Nelson	1990	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	8
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	2	6th	1
			1995	World Champ	Wmn Sr.	4	1st	4
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	8
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	2	7th	2
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	8
			2003	World Champ.	Wmn Sr.	2-	6th	2
			2004	Olympic Games	Wmn Sr.	8	2nd	8
Tyrel Bennion		1993	World Champ.	Men Sr.	1x	16th	1
			1994	World Champ.	Men Sr.	4x	7th	3
Frank Benson		1975	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Francie Benton		1984	World Champ.	Wmn Lt.	2x(2)	4th	1
Hemmingway Benton	2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	7th	2
Brian Benz		1986	Goodwill Games	Men Lt.	1x	2nd	1
			1987	World Champ.	Men Lt.	2x	5th	1
			1988	World Champ.	Men Lt.	2x	elim.	2
Claire Berg		1980	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	7th	1
Fran Berger		1981	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	7
Geza Berger		1961	European Champ.	Men Sr.	4	elim.	3
			1963	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	3
			1966	World Champ.	Men Sr.	4	9th	1
Mark Bergin		1976	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	1
Evelyn Bergman		1967	European Champ.	Wmn Sr.	4x	withdrw	1
			1967	European Champ.	Wmn Sr.	8	6th	5
Stan Bergman		1983	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1984	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Kendra Bergstrom	1992	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	5th	1
			1992	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	5
Mark A Berkner		1987	World Champ.	Men Sr.	2	elim.	1
			1991	World Champ.	Men Sr.	2	8th	1
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Christopher Berl	1987	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	3
			1988	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
			1991	World Champ.	Men Lt.	4	6th	2
Joseph Bernabucci	1997	Junior Champ.	Men Jr.	2+	elim.	Cox
Nanette Bernadou	1981	World Champ.	Wmn Sr.	4+	3rd	Cox
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Cox
Jonathan Bernstein	1985	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	6
			1986	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	6
			1989	World Champ	Men Sr.	8	4th	1
			1990	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	4
Jeremy Bernstein	2007	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	1
Vincent Berry		2006	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	1
Caroline Berson		2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	1x	13th	1
Margaret Bertasi	2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	9th	1
			2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	6th	3
Kathleen Bertko		2009	World Champ.	Wmn Sr.	4x	2nd	4
			2010	World Champ.	Wmn Sr.	2x	5th	2
			2011	World Champ.	Wmn Sr.	2x	9th	2
			2013	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	2
Brad Bertoldo		2009	World U23	Men Sr.	8	7th	7
Sigurd Berven		1991	Pan Am Games	Men Sr.	2	4th	1
Pamela Besold		1985	World Champ.	Wmn Sr.	4+	6th	2
Helen Betancourt	1997	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	4
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	4	elim.	2
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2000	World Champ.	Wmn Sr.	4	5th	1
Susan Beville		2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	1x	13th	1
Betsy Beyaz Yalcin	1978	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	8th	1
Jamie Beyer		1991	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	Cox
Carla Bezold		2002	World Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	1
Nicole Bielawski	2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	1x	15th	1
			2010	World U23	Wmn	4x	4th	2
			2011	World U23	Wmn	2x	9th	2
Teo Bielefeld		1989	World Champ.	Men Sr.	8	4th	4
			1990	World Champ.	Men Sr.	8	5th	6
			1991	World Champ.	Men Sr.	8	8th	6
			1992	Olympic Games	Men Sr.	4+	4th	1
John R Biglow		1979	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1980	Olympic Games	Men Sr.	4w	no race	4
			1981	World Champ.	Men Sr.	1x	3rd	1
			1982	World Champ.	Men Sr.	1x	3rd	1
			1983	World Champ.	Men Sr.	4x	7th	4
			1984	Olympic Games	Men Sr.	1x	4th	1
			1985	World Champ.	Men Sr.	2x	elim.	2
			1987	Pan Am Games	Men Sr.	2x	1st	1
Peter Billings		1971	European Champ	Men Lt.	8	6th	7
			1973	European Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
			1974	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Alex Binkley		2000	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	2
Clayton	Binkley		1999	Nations Cup	Men Lt.	2x	
Alix Binkowski		2001	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
Kerry Birk		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	7th	6
			2006	World U23	Wmn	8	1	2
			2007	World U23	Wmn	8	3rd	2
Ronald Birnbaum		1988	World Champ.	Men Lt.	4	elim.	2
			1989	World Champ.	Men Lt.	1x	8th	1
Caroline Bishop		2003	Pan Am Games	Wmn Sr.	1x	3rd	1
Karl Bjergo		1991	Pan Am Games	Men Sr.	4+	2nd	3
Willie Black		1998	World Champ.	Men Sr.	Team		Ast Mgr
			1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Hd Mgr
			2003	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Hd Mgr
			2003	World Champ.	Men Sr.	Team		Hd Mgr
Gavin Blackmore		2001	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	3
			2002	World Champ.	Men Lt.	8	3rd	1
James H Blair		1932	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	7
Robert Blakeley		1975	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Alt.
Arthur Blanchard	1966	World Champ.	Men Sr.	8	elim.	6
Nick Blannin		1999	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	1
Donald F Blessing	1928	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	Cox
Harry R Blieden		1960	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Charles  Blitzer	1963	Pan Am Games	Men Sr.	2+	1st	Cox
Whitney Blodgett	2009	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	4
			2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	1st	3
Michael Blomquist	1999	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	6
			2001	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	2
			2002	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	2
			2005	World Champ.	Men Sr.	8	1st	4
			2006	World Champ.	Men Sr.	4-	4th	4
Russell G Blount	1983	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	3
Kenneth Blue		1963	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Coach
Maxwell Blumenthal	2011	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	Cox
James Boak		1970	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	4
Scott Bogle		1986	Junior Champ.	Men Jr.	2x	8th	1
Gary Bohlin		1978	FISA Lt. Champ.	Men Lt.	4	8th	2
Thomas R Bohrer		1987	World Champ.	Men Sr.	2-	elim.	2
			1988	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	2
			1989	World Champ.	Men Sr.	4	2nd	3
			1990	World Champ.	Men Sr.	8	5th	7
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4	6th	2
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	8	2nd	4
			1991	World Champ.	Men Sr.	4	2nd	3
			1992	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	2
			1993	World Champ.	Men Sr.	4	3rd	2
			1994	World Champ.	Men Sr.	2	8th	1
Christopher Boit	1979	Pan Am Games	Men Sr.	2+	4ht	Cox
Thomas D Bolles		1952	Olympic Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
			1956	Olympic Games	Men Sr.	Team		Hd Mgr
Andrew Bolton		2003	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	4
			2005	World Champ.	Men Lt.	2-	11th	2
			2007	Pan Am GAmes	Men Lt.	4-	2nd	1
			2007	World Champ.	Men Lt.	4-	11th	1
			2008	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			2008	World Champ.	Men Lt.	8	1st	2
Austen Bolves		2011	Junior Champ.	Men Jr.	2-	8th	1
Andrea Bonaccorsi	1995	Pan Am Games	Wmn Lt.	4x (ex)	1st	2
Theodore Bonanno	1976	World Champ.	Men Lt.	4	10th	2
			1979	World Champ.	Men Lt.	4	disq.	4
David Bongo		1971	Junior Champ.	Men Jr.	8	8th	7
Cole Bonner		2006	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	3
Paul Bonwich		2003	Pan Am Games	Men Lt.	4	7th	2
Rick Booms		1997	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	3
Cameron Booth		2006	World Champ.	Men Lt.	8	5th	8
Fred Borchelt		1971	Junior Champ.	Men Jr.	2	12th	2
			1972	Junior Champ.	Men Jr.	2	5th	2
			1975	World Champ.	Men Sr.Team		Alt.
			1977	World Champ.	Men Sr.	4	12th	4
			1978	World Champ.	Men Sr.	2	6th	1
			1979	World Champ.	Men Sr.	2+	3rd	2
			1980	Olympic Games	Men Sr.	2+	no race	2
			1981	World Champ.	Men Sr.	4+	2nd	4
			1982	World Champ.	Men Sr.	4+	3rd	4
			1983	World Champ.	Men Sr.	4+	7th	4
			1984	Olympic Games	Men Sr.	8	2nd	6
Mark Borchelt		1973	European Champ.	Men Sr.	2	7th	1
			1974	World Champ.	Men Sr.	2	10th	2
			1975	World Champ.	Men Sr.	4	7th	1
			1976	Olympic Games	Men Sr.	4+	11th	1
			1977	World Champ.	Men Sr.	4	12th	3
			1978	World Champ.	Men Sr.	2	6th	2
			1979	World Champ.	Men Sr.	2+	3rd	1
			1980	Olympic Games	Men Sr.	2+	no race	1
Kurt Borcherding	1985	Junior Champ.	Men Jr.	4+	2nd	2
			1997	World Champ.	Men Sr.	4	7th	2
			1998	World Champ.	Men Sr.	2+	3rd	2
			1999	World Champ.	Men Sr.	4	13th	1
			1999	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	7
			2000	World Champ.	Men Sr.	2+	1st	2
Max Borghard		1986	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
			1994	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Stacey Borgman		2000	World Champ.	Wmn Lt.	2	2nd	1
			2001	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	4
			2002	World Champ.	Wmn Lt.	2x	7th	2
			2003	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	4
			2004	Olympic Games	Wmn Lt.	2x	7th	2
Michelle Borkhuis	1997	World Champ.	Wmn Lt.	2	2nd	1
			1998	World Champ.	Wmn Lt.	2	3rd	1
			2001	World Champ.	Wmn Lt.	2	2nd	2
			2001	World Champ.	Wmn Sr.	2	11th	2
			2002	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	2
			2003	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	3
Aubrey Borland		1989	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	3
Peter Borowski		1991	Pan Am Games	Men Lt.	2x	3rd	2
Peter G Bos		1960	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	5
Justin Bosley		1999	Junior Champ.	Men Jr.	1x	15th	1
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	1
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	7
			2006	World U23	Men	8	5th	5
Anne Boucher		1977	World Champ.	Wmn Sr.	8	7th	7
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
Emily Boucher		2010	World U23	Wmn Lt.	1x	12th	1
			2011	World U@#	Wmn	1x	16th	1
Veronique Bourassa	2013	World U23	Wmn Lt.	4x	5th	2	
Joseph G Bouscaren	1981	World Champ.	Men Sr.	2x	10th	1
			1983	World Champ.	Men Sr.	4x	7th	1
			1987	World Champ.	Men Sr.	4x	11th	4	
Andy Bowers		1974	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
Carol A Bower		1979	World Champ	Wmn Sr.	8	3rd	2
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	8	no race	3
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	1
			1982	World Champ.	Wmn Sr.	4+	2nd	3
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	5
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	8	1st	3
			1986	Goodwill Games	Wmn Sr.	Team		Coach
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	5th	Coach
			1989	World Champ.	Wmn Lt.	4	5th	Coach
Charles Bower		1961	European Champ.	Men Sr.	4	elim.	1
			1963	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	1
Julian Bowling		2009	World U23	Men Lt.	4-	10th	2	
			2010	World Champ.	Men Lt.	8	5th	3
Christopher Bowman	2007	Junior Champ.	Men Jr.	8	5th	7
Thomas Bowman		1981	World Champ.	Men Lt.	8	5th	4
Erin Boxberger		2013	World U23	Wmn	8	1st	3
Micah Boyd		2005	World Champ.	Men Sr.	2+	3rd	2
			2008	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	3
Michael Bozenski	1978	Junior Champ.	Men Jr.	1x	elim.	1
Corinne Bozzini		2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	6th	1
Diane Braceland		1973	European Champ.	Wmn Sr.	4x	9th	
			1974	World Champ.	Wmn Sr.	4x	7th	3
			1975	World Champ.	Wmn Sr.	4x	5th	1
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	2x	5th	2
Charles Bracken		1976	Junior Champ.	Men Jr.	4x	10th	2
			1977	Junior Champ.	Men Jr.	2x	elim.	2
			1982	World Champ.	Men Sr.	4x	10th	4
Elizabeth Bradley	1986	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	2
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	2	4th	2
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	4+	5th	1
Lyons Bradley		2003	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
Charles Bradshaw	1968	Junior Champ.	Men Jr.	4+		3
			1969	Junior Champ.	Men Jr.	8	6th	8
Donald Bradshaw		1976	Junior Champ.	Men Jr.	4	9th	1
Kerry Bramhall		1984	Junior Champ.	Wmn Jr.	4+	8th	Cox
			1985	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	6th	Cox
Cherylyn Brandt		1991	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	6
			1991	Junior Champ	Wmn Jr.	4	8th	2
Jack Bratten		1930	European Champ.	Men Sr.	8	1st	3
Robert Brayton		1963	Pan Am Games	Men Sr.	2	2nd	2
			1967	European Champ.	Men Sr.	4	3rd	3
			1967	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	3
			1969	European Champ.	Men Sr.	4	12th	2
			1970	World Champ.	Men Sr.	8	10th	7
James Breagy		1980	Junior Champ.	Men Jr.	4	8th	4
Samanther Brecht	2012	World U23	Wmn Sr.	4x	4th	4
Glen Breeding		1981	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	3
Louise Breen		2009	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	1st	5
			2010	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	7
Andrew Brennan		2000	Junior Champ.	Men Jr.	4+	3rd	1
			2001	Nations Cup	Men Sr.	2	4th	1
			2003	Pan Am Games	Men Sr.	8	1st	3
			2004	World Champ.	Men Sr.	4+	3rd	1
Brian Brennan		1972	Junior Champ.	Men Jr.	2x	elim.	1
Sarah Brennan		1996	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	4th	Cox
			1997	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	Cox
Kevin Breslin		1972	Junior Champ.	Men Jr.	8	10th	7
Kendall Brewer		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	2nd	3
Carey Brezler		2007	Pan Am Games	Wmn Lt.	2x	4th	2
			2007	World Champ.	Wmn Lt.	4x	4th	4
Stephen Brickley	1980	Junior Champ.	Men Jr.	4+	elim.	Cox
Regan Briggs		1990	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	3
John M Brinck		1928	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	2
Patricia Brink		1979	World Champ.	Wmn Sr.	8	3rd	5
James Brinsfield	1974	World Champ.	Men Sr.	4+	6th	1
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	4
Timothy Brislin		1999	Nations Cup	Men Sr.	2	7th	1
Daniel C Brisson	1985	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			1987	Pan Am Games	Men Sr.	1x	4th	1
Rick Britton		1998	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	1
John Brock		1970	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	3
			1977	World Champ.	Men Sr.	8	6th	2
			1978	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
Molly Brock		1992	World Champ.	Wmn Lt.	4	5th	injured
			1994	World Champ.	Wmn Lt.	1x	8th	1
			1995	Pan AM Games	Wmn Lt.	4x (ex)	1st	4
			1995	World Champ.	Wmn Lt.	1x	11th	1
			1999	World Champ.	Wmn Lt.	4x	1st	1
Matthew Broder		1980	World Champ.	Men Lt.	Team		Alt.
Amy Broderick		1983	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	10th	2
			1984	Junior Champ.	Wmn Jr.	2	6th	2
Michael J Broderick	1936	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Laura Regan Broderick	1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	4x	12th	2
Robert J Brody		1969	European Champ.	Men Sr.	2+	7th	Cox
			1971	Pan Am Games	Men Sr.	4+	3rd	Cox
			1979	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	Cox
Austin Brooks		2008	Junior Champ.	Men Jr.	2-	21st	1
			2011	World U23	Men	4+	6th	1
Cindy Brooks		1995	World Champ.	Wmn Sr.	4	1st	2
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	2x	11th	1
John J Brooks, Jr.	1948	Olympic Games	Men Sr.	4	3rd	Alt.
Peter Brooks		2001	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	1
Stephen H Brooks	1968	Olympic Games	Men Sr.	8	6th	8
Sam Brooks		1995	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	8
			1996	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	8
			2001	World Champ.	Men Sr.	8	4th	2
Tony D Brooks		1972	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1973	European Champ.	Men Sr.	4+	4th	4
			1974	World Champ.	Men Sr.	4	5th	4
			1975	World Champ.	Men Sr.	4+	10th	4
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	4+	3rd	4
			1976	Olympic Games	Men Sr.	4	8th	4
Susan S Broome		1985	World Champ.	Wmn Sr.	2	2nd	2
			1987	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	6
			1988	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	1
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Abelyn Broughton	2006	World Champ.	Wmn Lt.	4x	5th	4
			2009	World Champ.	Wmn Lt.	4x	3rd	4
			2010	World Champ.	Wmn Lt.	2x	8th	2
			2010	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	4
W Curt Browder		1996	World Champ.	Men Sr.	2+	8th	1
			2001	World Champ.	Men Sr.	2+	5th	1
			2004	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2005	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Carol P Brown		1974	World Champ.	Wmn Sr.	2	5th	2
			1975	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	2
			1976	Olympic Games	Wmn Sr.	8	3rd	2
			1978	World Champ.	Wmn Sr.	4+	2nd	2
			1978	World Champ.	Wmn Sr.	8	4th	2
			1979	World Champ.	Wmn Sr.	8	3rd	1
			1980	Olympic Games	Wmn Sr.	8	no race	2
			1981	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	2
			1983	World Champ.	Wmn Sr.	4+	5th	4
			1984	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
Christen Brown		2006	World Champ	Wmn Sr.	Team		Alt.
			2007	World Champ.	Wmn Sr.	4x	6th	3
Christina Brown		1992	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	1
David P Brown		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	3
Edward Brown		1928	Olympic Games	Men Sr.	4+	elim.	Coach
Eli Brown		2012	Junior Champ.	Men Jr.	4+	9th	2
Jonathan Brown		1991	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	3
			1993	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	5
			1994	World Champ.	Men Sr.	8	1st	6
			1995	Pan AM Games	Men Sr.	4	1st	3
			1995	Pan AM Games	Men Sr.	8	1st	6
			1995	World Champ.	Men Sr.	8	3rd	6
			1996	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	6
			1998	World Champ.	Men Sr.	4x	4th	4
			1999	World Champ.	Men Sr.	4	13th	4
			1999	Pan Am Games	Men Sr.	4	2nd	1
Kathryn Brown		2012	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	2nd	2
			2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	5th	2
Kenneth Brown		1973	European Champ.	Men Sr.	8	6th	6
			1974	World Champ.	Men Sr.	8	1st	2
			1975	World Champ.	Men Sr.	8	5th	2
Lindsay Brown		1987	Pan Am Games	Men Sr.	2	4th	1
			1988	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
			1995	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
Scott Brown		2006	World Champ.	Men Adv	2x	1st	1
			2007	World Champ.	Men Adv	2x	5th	1
			2008	Paralympics	Men Adv	2x	7th	1
Tina Brown		1991	World Champ.	Wmn Sr.	2	6th	1
Aaron Browning		1985	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	Cox
			1986	Junior Champ.	Men Jr.	8	2nd	Cox
Noah Bruegmann		2006	Junior Champ.	Men Jr.	4+	7th	4
Molly Bruggeman		2012	World U23	Wmn	4-	6th	3
			2013	World U23	Wmn	4x	6th	4
Rachel Brunelle		1997	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	2
			1998	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	7th	1
Holly K Brunkow		1989	World Champ.	Wmn Lt.	Team		Alt.
			1990	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	2
Bebe Bryans		1992	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			1993	Junior Champ.	Wmn Jr.	Team		Coach
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			2000	World Champ	Wmn Sr.	Team	5th	Coach
H Boyce Budd		1964	European Champ.	Men Sr.	2+	7th	2
			1964	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	6
			1965	European Champ.	Men Sr.	8	3rd	6
Katherine Bucien	2008	World U23	Wmn Lt.	1x	19th	1
Alexander Buck		2012	Junior Champ.	Men Jr.	4x	14th	1
Alec Buckenheimer	2009	World U23	Men Lt.	2x	18th	1
Chase Buckholz		2012	Junior Champ	Men Jr.	2x	8th	2
Brodie Buckland		2005	World U23	Men 	4-	4th	2
			2006	World Champ.	Men Sr.	4+	4th	1	
			2007	World Champ.	Men Sr.	8	4th	2
Joseph Buerger		1904	Olympic Games	Men Sr.	2	1st	2
Rodney Buergin		1977	Junior Champ.	Men Jr.	4	elim.	3
Scott Buergin		1978	Junior Champ.	Men Jr.	2	elim.	1
Christopher Buesser	2012	World U23	Men	1x	26th	1
Louis H Buhrmaster	1959	Pan Am Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Steven Bukata		1967	Junioe Champ.	Men Jr.	8	7th	2
			1968	Junior Champ.	Men Jr.	8	3rd	1
Patricia Bulger		1978	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	8th	5
Roger C Bullard		1956	Olympic Games	Men Sr.	Team		Ast Mgr
Alexander Bunkers	2009	Junior Champ.	Men Jr.	8	4th	8
			2011	World U23	Men	8	1st	1
			2012	World 23	Men	8	1st	6
W Douglas Burden	1986	Goodwill Games	Men Sr.	4+	2nd	1
			1986	World Champ.	Men Sr.	4+	3rd	1
			1987	World Champ.	Men Sr.	8	1st	7
			1988	Olympic Games	Men Sr.	8	3rd	7
			1989	World Cham.	Men Sr.	4x	elim.	4
			1990	World Champ.	Men Sr.	2x	4th	2
			1990	Goodwill Games	Men Sr.	4x	4th	4
			1991	World Champ.	Men Sr.	2x	6th	2
			1992	Olympic Games	Men Sr.	4	2nd	1
			1996	Olympic Games	Men Sr.	8	5th	1
Julia Burgess		2013	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	5th	4
Alexander Burjakowsky	2010	World U23	Men Lt.	2x	19th	2	
James Burk		1940	Olympic Games	Men Sr.	2x	no race	2
Joseph W Burk		1940	Olympic Games	Men Sr.	1x	no race	1
Edward Burke		1977	Junior Champ.	Men Jr.	4	elim.	4
			1978	Junior Champ.	Men Jr.	2	elim.	2
Henry P Burke		1928	Olympic Games	Men Sr.	Team		Mgr.
			1932	Olympic Games	Men Sr.	Team		Leader
			1936	Olympic Games	Men Sr.	Team		Leader
Katelyn Burke		2009	Junior Champ.	Men Jr.	2x	13th	2
Victoria Burke		2009	World U23	Wmn Lt.	4x	2nd	4
			2010	World Champ.	Wmn Lt.	4x	2nd	1
Desiree Burns		2004	Junior Champ.	Wmn Jr.	4	4th	3
			2005	Junior Champ.	Wmn Jr.	2-	5th	2
			2006	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	5
			2009	World U23	Wmn	4x	9th	3
			2010	World U23	Wmn	4x	4th	3
Jonathan Burns		2005	World Champ.	Men Sr.	4x	9th	1
Leslie Burns Rawley	1998	World Champ.	Wmn Sr.	1x	17th	1
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	1x	12th	1
			1999	Pan Am Games	Wmn Sr.	1x	2nd	1
Lindsay Burns		1987	World Champ.	Wmn Lt.	4	1st	2
			1990	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	1
			1991	World Champ.	Wmn Lt.	2x	2nd	2
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Alt.
			1993	World Champ.	Wmn Lt.	2x		2
			1994	World Champ.	Wmn Lt.	2x	3rd	1
			1995	Pan AM Games	Wmn Sr.	4x	2nd	1
			1995	Pan AM Games	Wmn Lt.	1x	4th	1
			1995	World Champ.	Wmn Lt.	2x	7th	2
			1996	Olympic Games	Wmn Lt.	2x	2nd	2
Samuel Burns		2005	World Champ.	Men Sr.	Team		Alt.
			2007	World Champ.	Men Sr.	4+	1st	2
			2006	World Champ.	Men Lt.	2-	DNF	1
Megan Burritt		1999	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	2nd	3
Hartmut Buschbacher	1991	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			1992	Olympic Games	Wmn Sr.	8	6th	Coach
			1993	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			1994	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			1995	World Champ.	Wmn Sr.	8	1st	Coach
			1996	Olympic Games	Wmn Sr.	8	4th	Coach
			1997	World Champ.	Wmn Sr.	8	6th	Coach
			1998	World Champ.	Wmn Sr.	8	2nd	Coach
			1999	World Champ.	Wmn Sr.	Team		Coach
			2000	Olympic Games	Wmn Sr.	Team		Coach
			2002	Junior Champ.	Men Jr.	2x	23rd	Coach
Jon Buse		1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	1
Leon E Butler		1924	Olympic Games	Men Sr.	2+	3rd	1
Lloyd L Butler		1948	Olympic Games	Men Sr.	8	1st	4
Charles Butt, Jr.	1967	Junior Champ.	Men Jr.	4+	11th	Coach
			1971	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1973	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Hd Mgr
			1977	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Hd Mgr
			1978	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1979	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
			1980	Junior Champ	Men Jr.	4	8th	Coach
			1981	Junior Champ.	Men Jr.	Team		Coach
Charles Butt, III	1971	Junior Champ.	Men Jr.	2+	10th	Cox
			1977	Junior Champ.	Men Jr.	8	9th	7
			1980	World Champ.	Men Lt.	8	4th	2
			1985	World Champ.	Men Lt.	8	2nd	7
			1986	World Champ.	Men Lt.	8	6th	8
			1987	World Champ.	Men Lt.	4	7th	4
			1992	Olympic Games	Men Sr.	Team		Coach
			1994	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1997	World Champ.	Men Sr.	2+	1st	Coach
			1998	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			1999	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2000	Olympic Games	Men Lt.	2x	11th	Coach
			2002	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
			2003	World Champ.	Men Sr.	Team		Coach
Thomas Butterfoss	1972	Olympic Games	Men Sr.	Team		Alt.
Norman S Buvick		1948	Olympic Games	Men Sr.	4+	1st	Alt.
Kathleen Byington	2013	World Champ.	Adaptv	LTAMix4	4th	2
Joseph Byrd		1983	Junior Champ.	Men Jr.	8	7th	2
William Byrd		1971	Pan Am Games	Men Sr.	8	2nd	Alt.
			1975	Pan Am Games	Men Sr.	4	1st	1
Barbara Byrne		1993	World Champ.	Wmn Lt.	4	3rd	1
			1995	Pan AM Games	Wmn Lt.	4x (ex)	1st	1
			1995	World Champ.	Wmn Lt.	4	1st	2
Michael Byrne		1987	Junior Champ.	Men Jr.	4+	8th	Cox
Caitlin Byrnes		2011	Junior Champ.	Wmn Jr.	8	3rd	4
Carlye Byron		1977	World Champ.	Wmn Sr.	4+	9th	Cox

Copyright 2001 - Friends of Rowing History

Go Back To U.S. Team Members