Friends of Rowing History     

    [Home]   [Time Line]   [Equipment]   [U.S. Team]   [Image Gallery]   [Links]

 

U.S. Team Members  -  [A-F]   [G-L]   [M-R]   [S-Z]

Go To  -  [Men's Boatings - 1900-1979]   [Men's Boatings - 1980-2000]   [Junior Boatings]

U.S. Team Boatings - Women

1967-1999
 

1967  European Championships - Vichy, France

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	4x	withdrw	Phila.Girls RC	Cox	Margorie Pollock
					1	Evelyn Bergman
					2	Penny Gibson
					3	Ernestine Bayer, Jr.
					4	Nancy Farrell
	8	6th	Phila. Girls RC	1	Sophie Kozok
					2	Barbara Howe
					3	Janice Saudargas
					4	Anita Becker
					5	Evelyn Bergman
					6	Penny Gibson
					7	Ernestine Bayer, Jr.
					8	Nancy Farrell
					Cox	Margorie Pollock
	Team			     Coach/Mgr.	Ernestine Bayer

1969  European Championships - Klagenfurt, Austria

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	10th	Phila. Girls RC	1	Ernestine Bayer, Jr.
	8	7th	Lake Wash. RC	1	Shirley Hunter
					2	Carol Simpson
					3	Jenene Segle
					4	Sally Sauer
					5	Cheryl Goude
					6	Pat Karman
					7	Pam McNulty
					8	Norma Sands
					Coach	Richard Erickson
					Cox	Kathy Coleman
	Team						

1970  European Championships - St. Catherine's, Canada

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr	1x	13th			1
 

1971  World Championships - Copenhagen, Denmark

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr	1x	11th			1
	4x	8th			1
					2
					3
					4
					Cox
 

1972  European Championships - Brandenburg, Germany

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	elim.	Vesper B.C.	1	Karin Constant
	4x	8th	Camb/Long Beach	1	Gail Pierson
					2	Karen McCloskey
					3	Joan Lind
					4	Carol Simpson
					Coach	Seymour Cromwell
					Cox	Jodie McPhillips
	Team				Coach	Gus Constant
					Hd Mgr	W H Pierson

1973  European Championships - Moscow, U.S.S.R.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	6th	Long Beach RA	1	Joan Lind
	2x	9th	Camb/Long Beach	1	Gail Pierson
					2	Karen McCloskey
	4+	9th	College/Vesper	1	Cara Thorn
					2	Beth Alspach
					3	Marie Jonik
					4	Sharen Pierce
					Cox	Jodie McPhillips
	4x	9th	Vesper/P.G.R.C.	1	Diane Braceland
					2	Lois Trench
					3	Pam Behrens
					4	Karin Constant
					Cox	Maureen Donohue
	8	eliom.	Radcliffe Clge	1	L. Wiki Royden
					2	Alison Hill
					3	Lillian Hunt
					4	Jenny Getsinger
					5	Kathy Sullivan
					6	Connie Cerville
					7	Ann Robinson
					8	Charlotte Crane
					Cox	Nancy Hadley
	Team				Hd Mgr	Joanne Wright Iverson
					Ast Mgr	Ed Lickiss
					Coach	Gus Constant		

1974  World Championships - Lucerne, Switzerland

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	7th	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2-	5th	Princeton Univ.	1	Janet Youngholm
					2	Carol Brown
	2x	11th	Camb/Long Beach	1	Heidi Hartman
					2	Gail Pierson
	4+	10th	Boston Univ.	1	Sharon Vaissiere
					2	Jane Lanning
					3	Kathy Rexford
					4	Betsy Hockberg
					Coach	Daniel Bakinowski
					Cox	Susan Selman
	4x	7th	Long Beach R.A.	1	Lisa Hansen Stone
					2	Karen McCloskey
					3	Diane Braceland
					4	Jane Loomis
					Cox	Irene Moreno
	8	9th	Vesper B.C.	1	Deborah Kirchmer
					2	Cathy Menges
					3	Sheila Dugan
					4	Mary Clark
					5	Pam Behrens
					6	Elizabeth Hodge
					7	Jane Cashin
					8	Karin Constant
					Cox	Linda Chew
	Team				Alt.	Marie Jonik
					Alt.	Gail Ricketson
					Alt.	Susan Kanter
					Coach	Thomas McKibbon
					Coach	Andy Bowers
					Coach	Gus Constant
					Mgr.	Peter Lippett
					Mgr.	Molly Upton

1975  World Championships - Nottingham, England

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	5th	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2-	8th	Vesper B.C.	1	Marie Jonik
					2	Ann Jonik
	2x	9th	Long Beach R.A.	1	Karen McCloskey
					2	Annette Hilliard
					Coach	John VanBlom
	4+	6th	Vesper B.C.	1	Allison Hayes
					2	Anita DeFrantz
					3	Cathy Menges
					4	Pam Behrens
					Cox	Valerie Campbell
	4x	5th	Vesper/L.B.R.A.	1	Diane Braceland
					2	Jan Palchikoff
					3	Lisa Hansen Stone
					4	Marion Greig
					Cox	Irene Moreno
	8	2nd	National Camp	1	Christine Ernst
					2	Carol Brown
					3	Nancy Storrs
					4	Ann Warner
					5	Claudia Schneider
					6	L. Wiki Royden
					7	Gail Pierson
					8	Carie Graves
					Coach	Harry L Parker
					Cox	Lynn Silliman
	Team				Alt.	Gail Ricketson
					Alt.	Jackie Zoch
					Mgr.	Ernestine Bayer Jr.
					Mrg.	Olive Rieflein

1976  Olympic Games - Montreal, Canada

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	2nd	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2-	7th	College	B.C.	1	Laura Staines
					2	Susan Morgan
	2x	5th			1	Jan Palchikoff
					2	Diane Braceland
	4+	6th	National Camp	1	Julia Geer
					2	Nancy Storrs
					3	Cathy Menges
					4	Pamela Behrens
					Cox	Mimi Kellogg
	4x	7th	Sculling Camp	1	Claudia Schneider
					2	Elizabeth Hills O'Leary
					3	Lisa Hansen Stone
					4	Karen McCloskey
					Cox	Irene Moreno
	8	3rd	National Camp	1	Gail Ricketson
					2	Carol Brown
					3	Peggy McCarthy
					4	Anne Warner
					5	Marion Greig
					6	Carie Graves
					7	Anita DeFrantz
					8	Jackie Zoch
					Coach	Harry L Parker
					Cox	Lynn Silliman
	Team				Alt.	Christine Ernst
					Alt.	Annette Hilliard
					Alt.	Ann Jonik
					Alt.	Marie Jonik
					Alt.	Cathleen Thaxton
					Alt.	Sharon Vaissiere
					Boatmn	Stanley R. Pocock
					Coach	John Hooten
					Coach	Thomas McKibbon
					Hd Mgr	Joanne Wright Iverson
					Ast Mgr	Deborah Ayers

1977  World Championships - Amsterdam, Netherlands

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	5th	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2-	6th			1	Anita DeFrantz
					2	Anne Warner
	2x	3rd	Long Beacg R.A.	1	Elizabeth Hills O'Leary
					2	Lisa Hansen Stone
					Coach	John VanBlom
	4+	9th			1	Barbara Franks
					2	Susan Morgan
					3	Nancy Storrs
					4	Jacquelyn Zoch
					Cox	Carlye Byron
	4x	8th	National Camp	1	Deborah Rozowski
					2	Annette Hilliard
					3	Julia Geer
					4	Jan Palchikoff
					Cox	Kristen Gerlach
	8	7th	National Camp	1	Terrie Gellner
					2	Carolyn Hegge
					3	Peggy McCarthy
					4	Cathy Thaxton
					5	Deborah Oetzel
					6	Susan Tuttle
					7	Anne Boucher
					8	Lisa Rhode
					Coach	Jay Mimier
					Cox	Holly Hatton
	Team				Alt.	Marie Jonik
					Ast Mgr	Daniel Bakinowski
					Coach	John Hooten
					Coach	Thomas McKibbon
					Coach	Peter Cortes
					Coach	Pamela Behrens
					Hd Mgr	Deborah Ayers

1978  World Championships - Lake Karapiro, New Zealand

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	5th	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2x	3rd			1	Elizabeth Hills O'Leary
					2	Lisa Hansen Stone
					Coach	John VanBlom
	4+	2nd			1	Coz Crawford
					2	Carol Brown
					3	Anita DeFrantz
					4	Nancy Storrs
					Cox	Holly Hatton
	8	4th			1	Janet C Harville
					2	Carol Brown
					3	Nancy Storrs
					4	Anne Warner
					5	Val Barber
					6	Susan Tuttle
					7	Anita DeFrantz
					8	Anne Marden
					Cox	Holly Hatton
	Team				Coach	John Hooten
					Hd Mgr	Peter Lippett

1979  World Championships - Bled, Yugoslavia

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	5th	Long Boach R.A.	1	Joan Lind
	2-	5th			1	Peggy McCarthy
					2	Carie Graves
	2x	5th			1	Jan Palchikoff
					2	Julia Geer
	4+	9th			1	Cathy Thaxton
					2	Anita DeFrantz
					3	Nancy Storrs
					4	Coz Crawford
					Cox	Lynn Silliman
	4x	6th			1(final)Gail Ricketson
					1(xfnl)	Nancy Parsinnen
					2	Anne Marden
					3	Elizabeth Hills O'Leary
					4	Lisa Hansen Stone
					Cox	Kelly Rickon	
	8	3rd			1	Carol Brown
					2	Carol Bower
					3	Susan Tuttle
					4	Jeanne Flannagan
					5	Patricia Brink
					6	Patricia Spratlin
					7	Janet C Harville
					8	Mary O'Connor
					Cox	Holly Hatton
	Team				Alt.	Anne Boucher
					Alt.	Elaine Mathias
					Alt.	Ginger Cox
					Hd Mgr	Deborah Ayers

1980  Olympic Games - Moscow, U.S.S.R. (not attended)

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	no race	Long Beach R.A.	1	Joan Lind
	2-				1	Jeanne Flannagan
					2	Cathy Thaxton
					Coach	Lawrence E Gluckman
	2x		Dartmouth R.C.	1	Julia Geer
					2	Charlotte Geer
	4+				1	Anita DeFrantz
					2	Kathryn Keeler
					3	Virginia Gilder
					4	Susan Tuttle
					Coach	Nat Case
					Cox	Valerie McClain
	4x				1	Nancy Parsinnen
					2	Anne Marden
					3	Elizabeth Hills O'Leary
					4	Jan Palchikoff
					Coach	Robert Ernst
					Cox	Kelly Rickon
	8				1	Peggy McCarthy
					2	Carol Brown
					3	Carol Bower
					4	Patricia Spratlin
					5	Janet C Harville
					6	Carie Graves
					7	Nancy Storrs
					8	Karla Drewsen
					Coach	Kris Korzeniowski
					Cox	Holly Hatton
	Team				Ast Mgr	Deborah Ayers
					Hd Mgr	Peter Lippett
					Trainer	Ellen Watson

1981  World Championships - Munich, Germany

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	8th			1	Anne Marden
	2-	9th			1	Margot Robinson
					2	Susan Proctor
					Coach	Stewart MacDonald
	2x	5th			1	Julia Geer
					2	Charlotte Geer
	4+	3rd			1	Susan Tuttle
					2	Hope Barnes
					3	Shyril O'Steen
					4	Harriet Metcalf
					Coach	Robert Ernst
					Cox	Nanette Bernadou
	4x	8th			1	Robin Riordan
					2	Lisa Rhode
					3	Ann Strayer
					4	Margorie Cate
					Coach	Ted A Nash
					Cox	Christina Cruz
	8	2nd			1	Carol Bower
					2	Carol Brown
					3	Jeanne Flannagan
					4	Patricia Spratlin
					5	Kristine Norelius
					6	Carie Graves
					7	Elizabeth Hills O'Leary
					8	Elizabeth E Miles
					Coach	Kris Korzeniowski
					Cox	Valerie McClain
	Team				Alt.	Betsy Mayer
					Alt.	Jane McDougal
					Alt.	Elaine Mathias
					Hd Mgr	Cathy Menges
					Mgr	Ann Robbart

1982  World Championships - Lucerne, Switzerland

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	6th			1	Julia Geer
	2-	8th			1	Abby Peck		
					2	Susan Proctor
	2x	4th			1	Monica Havelka
					2	Robin Reardon
	4+	2nd			1	Kathryn Keeler
					2	Barbara Kirch
					3	Carol Bower
					4	Harriet Metcalf
					Cox	Valerie McClain
	4x	4th			1	Charlotte Geer
					2	Ann Strayer
					3	Virginia Gilder
					4	Anne Marden
					Cox	Christina Cruz
	8	2nd			1	Joline Esparza
					2	Elizabeth E Miles
					3	Kristin Thorsness
					4	Jeny Marshall
					5	Shyril O'Steen
					6	Janet C Harville
					7	Kristine Norelius
					8	Jane McDougall
					Coach	Walter Congram
					Cox	Nanette Bernadou
	Team				Coach	Curtis Jordan
					Coach	John VanBlom
					Mgr.	Peter Lippett
					Alt.	Rachel Engelberth
					Alt.	Anne Boucher

1983
        Pan American Games - Caracas, Venezuela

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	1st			1	Christine K Ernst
	2x	1st			1	Monica Havelka
					2	Anne R Marden
	Team				Alt.	Liesel Hud-Broderick
			Long Beach R.A.	Coach	Joan Lind VanBlom
					Hd Mgr	Kathleen Montague

        World Championships - Duisburg, Germany

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	3rd			1	Virginia Gilder
	2-	7th			1	Abigail Peck
					2	Susan Proctor
	2x	10th			1	Beth Holasek
					2	Robin Reardon
	4+	5th			1	Kathryn Keeler
					2	Joline Esparza
					3	Elizabeth Hills O'Leary
					4	Carol Brown
					Cox	Kathleen O'Neil
	4x	5th			1	Ann Strayer
					2	Charlotte Geer
					3	Cathy Thaxton
					4	Julia Geer
					Cox	Kelly Rickon
	8	2nd			1	Kristen Thorsness
					2	Patricia Spratlin
					3	Shyril O'Steen
					4	Carie Graves
					5	Carol Bower
					6	Kristine Norelius
					7	Janet C Harville
					8	Harriet Metcalf
					Coach	Robert Ernst
					Cox	Valerie McClain
	Team				Alt.	Cynthia Swope
					Alt.	Jane McDougal
					Alt.	Hope Barnes
					Ast Mgr	Cynthia Hector
					Coach	Lisa Hansen Stone
					Coach	Thomas McKibbon
					Coach	John VanBlom
					Coach	Holly Hatton
					Coach	Lawrence E Gluckman
					Hd Mgr	Deborah Ayers

1984
        FISA Championships - Montreal, Canada

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	2nd			1	Barbara Trafton
	1x(2)	3rd			1	Anne Martin
	2x	2nd	Lt. Dev. Camp	1	Jo Hannafin
					2	Annette Ebsen-Peterson
	2x(2)	4th			1	Francie Benton
					2	Merri Lisa Formento-Trigilio
					Coach	Kip Canino
	4-	2nd	Pioneer Valley	1	Cecily Croft
					2	Margaret Gordon
					3	Linda Gillett
					4	Elaine Stanley
					Coach	Robert Gillette
	4(2)	3rd			1	Gigi Hodges
					2	Sandra Kendall
					3	Kristen Fowks
					4	Carey B Sands
					Coach	Gordon Hamilton
	8	1st			1	Carin Reynolds
					2	Mary Ellen Finney
					3	Jo Grainger
					4	Laura MacGinite
					5	Mandi Kowal
					6	Angie Herron
					7	Marise Widmer
					8	Jennifer Marron
					Cox	Stacey Apfelbaum
	Team				Coach	Andy Anderson

        Olympic Games - Los Angeles, U.S.A.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	2nd			1	Charlotte M Geer
	2-	5th			1	Barbara A Kirch
					2	Chari Towne
	2x	6th			1	Julia H Geer
					2	Cathleen Thaxton
	4+	4th			1	Abigail Peck
					2	Patricia Spratlin
					3	Janet C Harville
					4	Elizabeth E Miles
					Cox	Valerie McClain-Ward
	4x	2nd			1	Virginia Gilder
			Long Beach R.A.	2	Joan L Lind
					3	Lisa D Rhode
					4	Anne Marden
					Coach	John VanBlom
					Cox	Kelly A Rickon
	8	1st			1	Jeanne A Flannagan
					2	Harriet M Metcalf
					3	Carol A Bower
					4	Carie Graves
					5	Shyril O'Steen
					6	Kristine Norelius
					7	Kristin Thorsness
					8	Kathryn Keeler
					Coach	Robert Ernst
					Cox	Elizabeth A Beard
	Team				Alt.	Hope Barnes
					Alt.	Carol P Brown
					Alt.	Sherri Cassuto
					Alt.	Susan S Brosme
					Alt 1x	Christine Ernst
					Alt Cox	Victoria A Baker
					Coach	Lawrence E Gluckman
					Hd Mgr	Peter Lippett

1985  World Championships - Hazewinkle, Belgium

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	3rd			1	Anne Martin
	2x	4th			1	Annette Ebsen-Peterson
					2	Barbara Trafton
					Coach	Gordon Hamilton
	4-	2nd			1	Sandra Kendall
					2	Charlotte Hollings
					3	Marise Widmer
					4	Jennifer Marron
	Team				Coach	Andy Anderson
Wmn Sr.	1x	3rd			1	Anne Marden
	2-	2nd			1	Sherri Cassuto
					2	Susan Broome
	2x	6th			1	Christine Ernst
					2	Beth Holasek
	4+	6th			1	Alison Townley
					2	Pamela Besold
					3	Liese Hendrie
					4	Margaret Mallery
					Cox	Kim Santiago
	4x	4th			1	Liesel Hud-Broderick
					2	Jenny Marshall
					3	Monika Havelka
					4	Evelyn Hamann
					Coach	Elizabeth Hills O'Leary
	8	4th			1	Sandy Jensen
					2	Jennifer Scott
					3	Victoria Baker
					4	Sarah Gengler
					5	Abigail Peck
					6	Mara Keggi
					7	Elizabeth E Miles
					8	Jeanne Flannagan
					Coach	Holly Hatton
					Cox	Elizabeth A Beard
	Team				Alt.	Carey B Sands
					Alt.	Cynthia Swope
					Alt.	Sara Nevin
					Alt.	Cindy Eckert

1986
        Goodwill Games - Moscow, Russia

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	2nd			1	Angie Herron
Wmn Sr.	1x	2nd			1	Anne Marden
	2-	2nd			1	Pamela Knapp
					2	Jennifer Scott
	4+	2nd			1	Margaret Mallery
					2	Alison Townley
					3	Mara Keggi
					4	Abigail Peck
					Cox	Kimberly Santiago
	4x	2nd			1	Ann Strayer
					2	Jenny Marshall
					3	Beth Holasek
					4	Evelyn Hamman
	8	2nd			1	Sara Nevin
					2	Pamela Knapp
					3	Jennifer Scott
					4	Nancy Barnett
					5	Alison Townley
					6	Margaret Mallery
					7	Abigail Peck
					8	Mara Keggi
					Cox	Kimberly Santiago
	Team				Coach	Carol Bower
					Coach	Elizabeth Hills O'Leary
					Coach	Janet Harville

        World Championships - Nottingham, England

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	3rd			1	Angie Herron
	2x	1st			1	Christine Ernst
					2	Carey B Sands
	4-	1st			1	Carolyn Mehaffey
					2	Sandra Kendall
					3	Mandi Kowal
					4	Anne Martin
					Coach	Andy Anderson
	Team				Coach	Elizabeth Hills O'Leary
Wmn Sr.	1x	5th			1	Anne Marden
	2-	9th			1	Pamela Knapp
					2	Jennifer Scott
	2x	10th			1	Laura Peck
					2	Liesel Hud-Broderick
	4+	6th			1	Abigail Peck
					2	Margaret Mallery
					3	Alison Townley
					4	Mara Keggi
					Cox	Kimberly Santiago
	4x	8th			1	Ann Strayer
					2	Jennie Marshall
					3	Beth Holasek
					4	Evelyn Hamann
	8	4th			1	Cynthia Eckert
					2	Elizabeth Bradley
					3	Kristin Thorsness
					4	Carol Feeney
					5	Liese Hendrie
					6	Jocelyn Kearing
					7	Sarah Gengler
					8	Harriet Metcalf
					Cox	Elizabeth A Beard
	Team				Alt.	Cynthia Swope
					Alt.	Sara Nevin
					Alt.	Nancy Barnett
					Coach	Robert Ernst

1987
        Pan American Games - Indianapolis, U.S.A.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	2nd			1	Merri Lisa Formento-Trigilio
	2-	1st			1	Hildegard Emslander
					2	Cola G Parker
	2x	1st			1	Peggy M Johnston
					2	Susan Cooper
	Team				Coach	KC Dietz
Wmn Sr.	1x	2nd			1	Gretchen Weimer
	2-	2nd			1	Alice Henderson
					2	Sandy Jansen
	2x	2nd			1	Jennie Marshall
					2	Holly Kays
	Team				Alt.	Eileen M O'Rourke
					Alt.	Kristine Karlson
					Coach	Joan Lind VanBlom
					Hd Mgr	Kenneth Weinstein

        World Championships - Copenhagen, Denmark

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	4th			1	Anne Martin
	2x	3rd			1	Carey B Sands
					2	Christine Ernst
	4-	1st			1	Sandra Kendall
					2	Lindsay Burns
					3	Angie Herron
					4	Mandy Kowal
					Coach	Andy Anderson
	Team				Alt.	Peggy M Johnston
					Alt.	Signe Hartman
					ALt.	Charlotte Hollings
Wmn Sr.	1x	6th			1	Sherri Cassuto
	2-	4th			1	Susan Broome
					2	Elizabeth Bradley
	2x	3rd			1	Anne Marden
					2	Barbara Kirch
	4+	5th			1	Jocelyn Karing
					2	Juliet Thompson
					3	Cynthia Eckert
					4	Alsion Townley
					Cox	Kimberly Santiago
	4x	9th			1	Ann Strayer
					2	Holly Kays
					3	Evelyn Hamann
					4	Beth Holasek
	8	2nd			1	Anna Seaton
					2	Kristin Thorsness
					3	Christine Campbell
					4	Sarah Gengler
					5	Stephanie Maxwell
					6	Susan Broome
					7	Abigail Peck
					8	Harriet Metcalf
					Cox	Elizabeth A Beard
	Team				Coach	Janet Harville
					Alt.	Monica Havelka

1988
        Olympic Games - Seoul, Korea

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	2nd			1	Anne Marden
					Coach	Jean-Pierre Leroux
	2-	6th			1	Barbara Kirch
					2	Mara Keggi
					Coach	Holly Hatton
	2x	6th			1	Monica Havelka
					2	Cathy Tippett
					Coach	Thomas McKibbon
	4+	5th			1	Elizabeth Bradley
					2	Jennifer W Corbet
					3	Cynthia Eckert
					4	Sarah J Gengler
					Coach	Carol A Bower
					Cox	Kimberly A Santiago
	4x	9th			1	Anne Martin
					2	Sherri Cassuto
					3	Angela E Herron
					4	Jennie Marshall
					Coach	Elizabeth Hills O'Leary
	8	6th			1	Susan S Broome
					2	Christine Campbell
					3	Margaret Mallery
					4	Abigail K Peck
					5	Juliet B Thompson
					6	Stephanie Maxwell
					7	Anna Seaton
					8	Alison Townley
					Coach	Robert Ernst
					Cox	Elizabeth A Beard
	Team				Alt.	Ann Strayer
					Alt.	Kristin Thorsness
					Alt.	Jocelyn Kearing
					Ast Mgr	Torie Baker
					Hd Mgr	Michael Hughes

        FISA Championships - Milan, Italy

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	1st			1	Kris Karlson
	2x	7th			1	Nina Streeter
					2	Carey B Sands
					Coach	Barbara Trafton
	4-	4th			1	Sandra Kendall
					2	Cola Parker
					3	Mary Fox
					4	Mandi Kowal
					Coach	Andy Anderson
	Team				Alt.	Peggy M Johnston
					Alt.	Lisa Murphy
					Alt.	Rebecca Leonard

1989  World Championships - Bled Yugoslavia

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	1st			1	Kristine Karlson
	2x	1st			1	Carey B Sands
					2	Kristine Karlson
	4-	5th			1	Deborah Parker
					2	Dorothy Knabe
					3	Mary Howard
					4	Charlotte Hollings
					Coach	Carol Bower
	Team				Alt.	Holly K Brunkow
					Alt.	Kelly Sherman
					Alt.	Lori Schick
					Coach	Kathryn Keeler
Wmn Sr.	1x	9th			1	Alison Townley
	2-	4th			1	Anna Seaton
					2	Stephanie Maxwell
					Coach	Holly Hatton
	2x	8th			1	Serena Eddy Moulton
					2	Molly Hoyle
	8	6th			1	Kelley Jones
					2	Shelagh Donohoe
					3	Lisa Beluche
					4	Fritzi Grevstad
					5	Amy Baltzell
					6	Amy Fuller
					7	Carol Feeney
					8	Audrey Barnett
					Coach	Frederick Schoch
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Alt.	Mary McCagg
					Alt.	Elizabeth McCagg

1990
        Goodwill Games - Seattle, U.S.A.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	7th			1	Carey B Sands
					Coach	Ted A Nash
	2-	7th			1	Sandra Kendall
					2	Charlotte Hollings
Wmn Sr.	1x	2nd			1	Alison Townley
	2	2nd			1	Anna Seaton
					2	Stephanie Maxwell
	2x	2nd			1	Kris Karlson
					2	Alison Townley
	4-	5th			1	Shelagh Donohoe
					2	Carol Feeney
					3	Amy Baltzell
					4	Kelley Jones
	8	6th			1	Shelegh Donohoe
					2	Amy Baltzell
					3	Elizabeth McCagg
					4	Mary McCagg
					5	Kelley Jones
					6	Carol Feeney
					7	Anna Seaton
					8	Stephanie Maxwell
					Cox	Yasmin Farooq
	Team						

        World Championships - Tasmania, Australia

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	5th			1	Carey B Sands
	2x	2nd			1	Lindsay Burns
					2	Holly K Brunkow
	4-	7th			1	Alexandra Overy
					2	Charlotte Hollings
					3	Martha Plessas
					4	Linda Schneider
	Team						
Wmn Sr.	1x	7th			1	Anne Marden
	2-	2nd			1	Anna Seaton
					2	Stephanie Maxwell
					Coach	Holly Hatton
	2x	3rd			1	Alison Townley
					2	Kristine Karlson
	4-	5th			1	Kelley Jones
					2	Cynthia Eckert
					3	Sarah Gengler
					4	Tracy Rude
	8	2nd			1	Shelagh Donohoe
					2	Kelley Jones
					3	Tracy Rude
					4	Sarah Gengler
					5	Cynthia Eckert
					6	Anna Seaton
					7	Stephanie Maxwell
					8	Katherine Young
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Coach	Harriet Metcalf

1991
        Pan American Games - Havana, Cuba

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	1st			1	Peggy M Johnston
	2-	2nd			1	Victoria Scott
					2	Margorie Riemer
Wmn Sr.	1x	1st			1	Cynthia Ryder
	2-	1st			1
					2
	2x	2nd			1	Molly Hoyle
					2	Linda Muri
	4-	2nd			1	Bonnie Baker
					2	Susan Charles
					3	Catriona M Fallon
					4	Kathryn A Young
	4x	1st			1	Elizabeth Kimmel
					2	Karen Carpenter
					3	Michelle D Knox-Zaloom
					4	Susan Tietjen
	Team						

        World Championships - Vienna, Austria

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	4th			1	Angie Herron
	2x	2nd			1	Teresa Zarzeczny
					2	Lindsay Burns
	4-	3rd			1	Alsion Shaw
					2	Kelly Sherman
					3	Christine Smith
					4	Ellen Minzner
	Team						
Wmn Sr.	1x	4th			1	Anne Marden
	2x	8th			1	Alison Townley
					2	Kris Karlson
	2-	6th			1	Tina Brown
					2	Tracy Rude
	4-	2nd			1	Shelagh Donohoe
					2	Anna Seaton
					3	Stephanie Maxwell
					4	Cynthia Eckert
	4x	9th			1	Ingrid Klich
					2	Serena Eddy Moulton
					3	Andrea Thies
					4	Mary Mazzio
	8	4th			1	Carol Feeney
					2	Amy Fuller
					3	Amy Baltzell
					4	Sarah Gengler
					5	Elizabeth McCagg
					6	Mary McCagg
					7	Kelley Jones
					8	Diana Olson
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Coach	Hartmut Buschbacher

1992
        Olympic Games - Banyoles, Spain

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	1x	4th			1	Anne Marden
	2-	3rd			1	Anna Seaton
					2	Stephanie Maxwell
	2x	11th			1	Cynthia Ryder
					2	Mary C Mazzio
	4-	2nd			1	Shelagh Donohoe
					2	Cynthia Eckert
					3	Amy A Fuller
					4	Carol Feeney
	4x	5th			1	Kristine Karlson
					2	Alison Townley
					3	Serena Eddy-Moulton
					4	Michelle Knox-Zaloom
	8	6th			1	Christina Brown
					2	Shannon L Day
					3	Elizabeth McCagg
					4	Mary R McCagg
					5	Sarah J Gengler
					6	Tracy Rude
					7	Kelley Jones
					8	Diana Olson
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Cox	Yasmin S Farooq
	Team				Alt.	Catrina Fallon
					Alt.	Elizabeth Kimmel
					Alt.	Amy L Baltzell
					Alt.	Elizabeth Behrens
					Alt.	Lindsey Burns
					Alt Cox	Kimberly A Santiago
					Coach	Holly Hatton
					Hd Mgr	Donna Ruvolo

        FISA Championships - Montreal, Canada

Wmn Lt.	1x	8th			1	Lisa Carey
	2x	3rd			1	Saiya Remmler-Sudduth
					2	Teresa Zarzeczny
	4-	5th			1	Kelly Sherman (Final)
					2	Carrie Edwards
					3	Alexandra Overy
					4	Ellen Minzner
					injured	Molly Brock
					Coach	Andy Anderson
					replacd	Molly Brock
	Team				Alt.	Alison Shaw
					Alt.	Linda Muri
					Hd Mgr	William Zack		

1993  World Championships - Roudnice, Czech.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	4th			1	Teresa Zarzeczny
	2x	4th			1	Saiya Remmler
					2	Lindsay Burns
					Coach	Kathryn Keeler
	4-	3rd			1	Barbara Byrne
					2	Alison Shaw
					3	Alexandra Overy
					4	Danika Harris
					Coach	Andy Anderson
	Team				Alt.	Linda Muri		
Wmn Sr.	1x	6th			1	Cynthia Ryder
	2-	3rd			1	Elizabeth McCagg
					2	Mary McCagg
	2x	8th			1	Andrea Thies
					2	Ingrid Klich
	4-	2nd			1	Melissa Iverson
					2	Anne Kakela
					3	Katherine Scanlon
					4	Amy Fuller
	4x	3rd			1	Monica Tranel-Michini
					2	Serena Eddy-Moulton
					3	Michelle Knox-Zaloom
					4	Ruth Davidon
	8	2nd			1	Melissa Iverson
					2	Anne Kakela
					3	Jennifer Dore
					4	Catriona Fallon
					5	Elizabeth McCagg
					6	Mary McCagg
					7	Katherine Scanlon
					8	Amy Fuller
					Cox	Yasmin Farooq		
	Team				Coach	Hartmut Buschbacher
					Alt.	Laurel Korholz
					Hd Mgr	Susan Saint Sing

1994  World Championships - Indianapolis, U.S.A.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	8th			1	Molly Brock
	2x	3rd			1	Lindsay Burns
					2	Teresa Zarzeczny
					Coach	Kathryn Keeler
	4-	1st			1	Charlotte Hollings
					2	Christine Smith
					3	Linda Muri
					4	Danika Harris
					Coach	Claus Wolter
	Team						
Wmn Sr.	1x	12th			1	Ruth Davidon
	2-	6th			1	Lianne Bennion Nelson
					2	Mary McCagg
	2x	12th			1	Jennifer Jewitt
					2	Cecile Ulbrich-Tucker
	4-	2nd			1	Anne Kakela
					2	Amy Fuller
					3	Catriona Fallon
					4	Monica Tranel-Michini
	4x	6th			1	Jennifer Devine
					2	Andrea Thies
					3	Catherine Symon
					4	Julia Chilicki
	8	2nd			1	Jennifer Dore
					2	Amy Fuller
					3	Catriona Fallon
					4	Monica Tranel-Michini
					5	Laurel Korholz
					6	Elizabeth McCagg
					7	Katie Scanlon
					8	Anne Kakela
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Alt.	Alison Shaw
					Alt.	Lisa Schlenker
					Alt.	Elizabeth Wilson
					Alt.	Missey Schwen
					Alt.	Karen Kraft
					Alt.	Terry Paige
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Coach	Kathryn Keeler
					Coach	Janet Harville
					Coach	Elizabeth Hills O'Leary

1995
        Pan American Games
- Mar del Plata, Argentina

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	4th			4	Lindsay Burns
	2	1st			1	Christine Smith
					2	Ellen Minzner
	2x	2nd			1	Elizabeth Gordon
					2	Barbara Spitz
	4x(exbt)1st			1	Barbara Byrne
					2	Andrea Bonaccorsi
					3	Lisa Schlenker
					4	Molly Brock
Wmn Sr.	1x	2nd			1	Ruth Davidon
	2	1st			1	Elizabeth McCagg
					2	Mary McCagg
	2x	2nd			1	Andrea Theis
					2	Michelle Knox Zaloom
	4x	2nd			1	Lindsay Burns
					2	Julia Chilicki
					3	Cathy Symon
					4	Ruth Davidon
Wmn Sr.	Team						

 

        World Championships - Tampere, Finland

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	11th			1	Molly Brock
	2-	1st			1	Christine Smith
					2	Ellen Minzner
	2x	7th			1	Teresa Zarzeczny
					2	Lindsay Burns
	4-	1st			1	Whitney Post
					2	Barbara Byrne
					3	Linda Muri
					4	Sara Simmons
	Team				Coach	Janet Harville
					Coach	Ashlee Patton
Wmn Sr.	1x	6th			1	Ruth Davidon
					Coach	Kathryn Keeler
	2-	2nd			1	Missey Schwen
					2	Karen Kraft
	2x	11th			1	Jennifer Devine
					2	Cathy Symon
	4-	1st			1	Melissa Iverson
					2	Cindy Brooks
					3	Katie Scanlon
					4	Lianne Bennion Nelson
	4x	5th			1	Cecile Ulbrich-Tucker
					2	Andrea Thies
					3	Ingrid Klich
					4	Julia Chilicki
	8	1st			1	Anne Kakela
					2	Mary McCagg
					3	Laurel Korholz
					4	Monica Tranel-Michini
					5	Elizabeth McCagg
					6	Catriona Fallon
					7	Amy Fuller
					8	Jennifer Dore
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Alt.	Michelle D Knox-Zaloom
					Coach	Jan Harville
					Coach	Bebe Bryans
					Coach	Robin Meiggs
					Coach	Thomas Terharr
					MD	Lisa Callahan
					Trainer	Adrian Spracklen

1996
        World Championships - Strathclyde, Scotland

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	3rd			1	Sarah Garner
					Coach	Ted A Nash
	2-	1st			1	Christine Smith
					2	Ellen Minzner
					Coach	Amanda Cashman
	4-	3rd			1	Whitney Post
					2	Julie McCleary
					3	Kari Green
					4	Sara Simmons
					Coach	Ashlee Patton
	Team						
Wmn Sr.	4-	1st			1	Emily Dirksen
					2	Sara Field
					3	Amy Turner
					4	Rosana Zegarra
					Coach	Ted Swinford
	Team				Coach	Ted A Nash		

        Olympic Games - Gainsville, U.S.A.

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	2x	2nd			1	Teresa Zarzeczny Bell
					2	Lindsay Burns
Wmn Sr.	1x	6th			1	Ruth Davidon
	2-	2nd			1	Missey Schwen
					2	Karen Kraft
	2x	9th			1	Michelle Knox-Zaloom
					2	Jennifer Devine
					Coach	Ted A Nash
	4x	8th			1	Andrea Thies
					2	Cecile Ulbrich-Tucker
					3	Catherine Symon
					4	Julia Chilicki
					Coach	Jan Harville
	8	4th			1	Anne Kakela
					2	Mary McCagg
					3	Laurel Korholz
					4	Catriona Fallon
					5	Elizabeth McCagg
					6	Monica Tranel-Michini
					7	Amy Fuller
					8	Jennifer Dore
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Cox	Yasmin Farooq
	Team				Alt.	Cindy Brooks
					Ast Ldr	William Zack

 1997
       Nations Cup - Milan, Italy

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	2x	?			1	Dana Remuss
					2	Christina Clinton
Wmn Sr.	1x	?			1	Mary Obdinski
	4x	5th			1	Tiffany Summer
					2	Kate Johnson
					3	Elena Menegakis
					4	Shannon Hapgood
	2-	6th			1	Denni Nessler
					2	Brook McFadden
	4-	5th			1	Sharon Kriz
					2	Andrea Saathoff
					3	Kelly Horton
					4	Leslie Garrett
	Team				

       World Championships - Aiguebelette, France

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	1st			1	Sarah Garner
	2-	2nd			1	Michelle Borkhuis
					2	Linda Muri
	2x	5th			1	Whitney Post
					2	Teresa Zarzwcny Bell
	4x	6th			1	Megan Taylor
					2	Cassandra Cunningham
					3	Kathryn Ackermann
					4	Grace Mowery
	Team				Alt.	Sara DenBesten
					Coach	Thomas Terhaar
Wmn Sr.	1x	7th			1	Monica Tranel-Michini
	2-	6th			1	Mary McCagg
					2	Elizabeth McCagg
	2x	12th			1	Olwen Huxley
					2	Karin Hughes
	4-	4th			1	Emily Wood
					2	Deanna Groark
					3	Katie Maloney
					4	Sarah Jones
	4x	9th			1	Heather Bauman
					2	Jennifer Dore
					3	Laurel Korholz
					4	Melissa Iverson
	8	6th			1	Sally Scovel
					2	Linda Miller
					3	Tristine Glick
					4	Helen Betancourt
					5	Torrey Folk
					6	Wendy Wilbur
					7	Amy Martin
					8	Amy Fuller
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Cox	Rajanya Shah
	Team				Coach	Lori Dauphiny
					Coach	Elizabeth Hills O'Leary
					Coach	William Zack
					Hd Mgr	Glenn Merry
					MD	Kris Karlson
					Trainer	Claudia Terlizzi

1998
       Nations Cup - Lake Ioannina, Greece

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Sr.	2-	7th			1	Kelly Horton
					2	Andrea Saathoff
	4x	DNQ			1	
					2	Laurie Coffey
					3	Libby Rockwood
					4	Elizabeth Smith
	4-	2nd			1	Sharon Kriz
					2	Leslie Garrett
					3	Kate Johnson
					4	Denni Nessler

       World Championships - Cologne, Germany

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	8th			1	Sherri Kiklas
	2-	3rd			1	Michelle Borkhuis
					2	Linda Muri
	2x	1st			1	Christine Smith Collins
					2	Sarah Garner
	4x	2nd			1	Sara DenBesten
					2	Cassandra Cunningham
					3	Terry Paige
					4	Lisa Schlenker
	Team						
Wmn Sr.	1x	17th			1	Leslie Burns Rawley
	2-	3rd			1	Amy Martin
					2	Linda Miller
	2x	4th			1	Carol Stricki
					2	Laurel Korholz
					Coach	Thomas Terhaar
	4-	elim.			1	Tristine Glick
					2	Helen Betancourt
					3	Stephanie Gregg
					4	Emily Dirksen
	4x	9th			1	Kelly Salchow
					2	Katherine Scanlon
					3	Sara Field
					4	Julia Chilicki
	8	2nd			1	Katherine Maloney
					2	Wendy Wilbur
					3	Torrey Folk
					4	Amy Fuller
					5	Jennifer Dore
					6	Sarah Jones
					7	Sally Scoval
					8	Lianne Bennion Nelson
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Cox	Rajanya Shah
	Team				Alt.	Cindy Brooks
					Alt.	Karen Solem
					Coach	Lori Dauphiny
					Coach	Janet Harville
					Coach	Ashlee Patton
					Coach	Ian Simpson
					Trainer	Patricia Ponce
					Trainer	Chrissy Price

1999
     
 Nations Cup - Hamburg, Germany

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	8th			1	Abigail Cromwell
Wmn Sr.	4-	3rd			1	Andrea Saathoff
					2	Portia Johnson
					3	Liane Malcos
					4	Kate Johnson
	Team				

        Pan American Games - Minnedosa, Canada

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	3rd			1	Mary Obidinski
	2x	2nd			1	Julie McCleery
					2	Mary Obidinski
	4x	2nd			1	Cassandra Cunningham
					2	Suzanne Walther
					3	Grace Mowery
					4	Marny Jaastad
	Team						
Wmn Sr.	1x	2nd			1	Leslie Burns Rawley
	2-	2nd			1	Missey Schwen Ryan
					2	Karen Kraft
	2x	2nd			1	Olwen Huxley
					2	Karin Hughes
	Team						

        World Championships - St. Catharines, Canada

Team     Boat          Place      Affiliation            Position         Name

Wmn Lt.	1x	2nd	Oregon Rowing	1	Lisa Schlenker
	2-	1st			1	Rachel Anderson
					2	Linda Muri
	2x	2nd	Augusta/R.B.C.	1	Christine  Smith Collins
					2	Sarah Garner
	4x	1st	San Diego T.C.	1	Molly Brock
					2	Sara DenBesten
					3	Angela Cummins
					4	Sherri Kiklas
	Team				Alt.	Cassandra Cunningham
Wmn Sr.	1x	12th	San Diego T.C.	1	Leslie Burns Rawley
	2-	7th	San Diego T.C.	1	Sally Scovel
					2	Lianne Bennion Nelson
	2x	11th			1	Cindy Brooks
					2	Carol Stricki
	4-	3rd			1	Tristine Glick
					2	Wendy Wilbur
					3	Maite Urtasun
					4	Sara Field
	4x	4th			1	Jennifer Dore
					2	Hilary Gehman
					3	Laurel Korholz
					4	Kelly Salchow
	8	2nd	San Diego T.C.	1	Monica Michini
					2	Linda Miller
					3	Amy Martin
					4	Elizabeth McCagg
					5	Katie Maloney
					6	Sarah Jones
					7	Torrey Folk
					8	Amy Fuller
					Cox	Rajanya Shah
	Team				Alt.	Helen Betancourt
					Alt.	Stephanie Gregg
					Alt.	Elizabeth Smith
					Coach	Hartmut Buschbacher
					Coach	Lori Dauphiny
					Coach	James W Dietz
					Coach	Janet Harville
					Coach	Ian Simpson
					MD	Jo Hannafin, MD
					Ast Mgr	Mary Good Kramer
.

Go To -   [Top of this page]

[Men's Boatings - 1900-1979]   [Men's Boatings - 1980-2000]   [Juniors' Boatings]

U.S. Team Members  -   [A-F]   [G-L]    [M-R]   [S-Z]

 

[Home]   [Time Line]   [Equipment]   [U.S. Team]   [Image Gallery]   [Links]

Friends of Rowing History     

 Please contact us with your suggestions - Starboard Oar

Copyright 2001 - Friends of Rowing History